زنان نقش پررنگی در کاهش مخاطرات بلایای طبیعی دارند 


معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در دیدار با شمشاد اختر، معاون دبیر کل سازمان ملل که برای حضور در نشست شورای حکام اسکاپ و تشکیل مرکز اپدیم در ایران حضور یافته بود، بر تعامل ایران با کشورهای منطقه برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد.

ابتکار درباره دیدار و گفتگو با شمشاد اختر گفت: مذاکرات خوبی با ایشان داشتیم و در ارتباط با همکاری در زمینه‌های مختلف ازجمله توانمندسازی زنان در سطح منطقه‌ آسیا در موضوعاتی مانند فناوری اطلاعات، اعلام کردیم که ما در ایران اجلاسی را برای توانمندسازی و اشتغال زنان در این حوزه‌ها خواهیم داشت. خانم شمشاد اختر اعلام کرد مرکزی را در کره دارند و بنا شد از این مرکز کمک بگیریم و در عین حال یک اجلاس بین‌المللی را با همکاری اسکاپ در این زمینه برگزار کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین ادامه داد: در گفتگو با شمشاد اختر اعلام کردیم ما در ایران طرح ارتقای تاب‌آوری زنان را در ۲۷۰ نقطه از کشور اجرا کرده‌ایم و معتقدیم تاب‌آوری، مفهومی است که هم درباره مسائلی که مرکز اپدیم قرار است به آن بپردازد و بلایای طبیعی را کنترل کند و هم در مقابله با آسیب‌های اجتماعی می‌تواند موثر باشد.

او ادامه داد: اسکاپ، سازمانی است که هم بر اقتصاد و هم بر مسائل اجتماعی تاکید دارد بنابراین مهم است که برای بهبود وضعیت اجتماعی بتوانیم همکاری‌هایی با یکدیگر داشته باشیم. خانم شمشاد اختر بر نقش زنان در مقابله با آسیب‌های حوادث طبیعی، آسیب‌های ناشی از جنگ، تروریسم، پرهیز از خشونت و تحکیم صلح تاکید کرد و قرار شد همکاری‌هایی را در این چارچوب با این سازمان و سایر کشورهای آسیایی داشته باشیم.

ابتکار که پیش از این سمت ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست را بر عهده داشت، گفت: در این دیدار در جایگاه فعلی یعنی معاون رییس جمهور در امور زنان حضور داشتم و به بحث‌های خانواده و زنان پرداختیم اما با توجه به تجربیات و سوابق زیست‌محیطی، به نقش زنان در بهبود وضعیت محیط زیست هم اشاره شد از جمله نقش زنان در مقابله با بحران آب، تغییرات اقلیمی، ارتقای کشاورزی و توان‌افزایی برای مقابله با آُسیب‌های ناشی از حوادث طبیعی.

گفتنی است نشست دو روزه اعضاى مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) دهم و یازدهم بهمن ١٣٩٦ در تهران برگزار شد. در این نشست‌ها ضمن امضای توافقنامه افتتاح مقر دائمی اپدیم در ایران، بر ضرورت همکاری‌های چندجانبه برای کاهش بلایای حوادث طبیعی ازجمله گرد و غبار، زلزله، سیل و ... تاکید شد.