پاسخ های معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مصاحبه مطبوعاتی به مناسبت دهه سالروز فجر انقلاب اسلامی  


پیگیر اعتبار بیمه ۱۲۰ هزار زن سرپرست خانوار شاغل فاقد بیمه در بودجه ۹۷ هستیم  و امیدواریم با تأمین مبلغی که مجلس وعده داده مشکل بیمه زنان سرپرست خانوار حل شود.

تلاش می کنیم از طریق کمپین ارمغان با مشارکت مردم و همکاری ستاد دیه ۲۵۰ زن زندانی جرایم غیرعمد تا نوروز آزاد ‌شوند.

اعطای وام قرض‌الحسنه به ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار و زنان مجرد هرگز ازدواج نکرده ‌با کارمزد ۴ درصد با مساعدت و از طریق بانک قرض الحسنه مهر ایران در مرحله اجرا قرار گرفته است. 

در مورد کودکان بدون شناسنامه مناطق حاشیه‌نشین و اتباع بیگانه، وزارت کار برای این افراد برگه اقامت موقت صادر می‌کند که با این برگه مشکل آموزش‌و‌پرورش و حضور در مدرسه حل می‌شود. 

از ابعاد مهم تحولات حوزه زنان بعد از انقلاب، آموزش و کاهش چشمگیر نرخ بیسوادی بوده که در مورد زنان از ۳۵ درصد باسواد به ۸۹ درصد رسیده و بیش از ۵۰ درصد ورودی‌ دانشگاه‌ها را دختران به خود اختصاص داده اند. 

یونسکو طی سال های اخیر چندین بار ایران را به عنوان یکی از موفق ترین کشورهای جهان در مبارزه با بی سوادی معرفی کرده است. 

شد شاخص بهداشت زنان و خانواده مانند امید به زندگی، کاهش مرگ و میر نوزادان و آب شرب بهداشتی قابل ملاحظه بوده و آمارهای موجود گواه این حقیقت است. 

طی سال های اخیر سازمان بهداشت جهانی دو بار ایران را به عنوان موفق ترین کشور جهان در کاهش نرخ مرگ و میر کودکان اعلام کرده است. 

در ابعاد حقوقی برای بهبود وضعیت زنان و صیانت از خانواده قوانین متعددی به تصویب رسیده و  مقایسه آنها با سه دهه اخیر به خوبی روشنگر این پیشرفت است، هرچند باید همچنان با سیاست‌گذاری‌های جامع این روند را ادامه  داد. 

دولت دوازدهم به طور جدی پیگیر برنامه مقابله با خشونت است.

لینک اصلی خبر

http://pana.ir/news/۷۰۷۸۲۷/