معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد در قالب پویش‌های اجتماعی نقشی مؤثر در تغییر نگرش خانواده‌ها در مقابل مشکل الگوی نادرست مصرف آب دارند. 


معصومه ابتکار ظهر امروز در همایش آموزشی «خانواده و مدیریت مصرف» با بیان اینکه نباید به کالای بسیار باارزشی مانند آب یارانه تعلق بگیرد اظهار داشت: کسی مخالف دادن یارانه نیست، اما چون آب صرفاً یک کالای مصرفی نیست و سرمایه کشور محسوب می‌شود ما با دادن یارانه به آن مخالف هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مصرف نادرست آب تخصیص یارانه به آن است تصریح کرد: برای تولید آبی که مشترک پرداخت می‌کند چندین برابر آن‌چه که بابت آن پرداخت می‌کند، هزینه می‌شود که دولت در قالب یارانه این هزینه را از مشترک دریافت نمی‌کند و متأسفانه به دلیل اینکه پول کمی بابت آن پرداخت می‌کنیم به آن به چشم یک کالای بی‌ارزش نگریسته می‌شود و جایی در سبد هزینه خانوار ندارد.

معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده افزود: اگر در مسیر اصلاح الگوی مصرف حوزه آب حرکت نکنیم باید منتظر پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و غیره در کشور باشیم.

ابتکار تأکید کرد: متأسفانه یک انگاره نادرست در مصرف آب وجود دارد که بخش عظیمی از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، این در حالی است که صرفه‌جویی در بخش خانگی به دلیل هزینه‌های بالایی که برای تأمین و تصفیه آن می‌شود بسیار مهم و اثرگذار است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور آب با کیفیت و استاندارهای جهانی در اختیار است و این تصور نادرستی است که چون کالایی در اختیار است پس کوشش چندانی در حفظ و استفاده درست از آن نداشته باشیم.

معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به لزوم تغییر رویکرد خانواده‌ها در مصرف آب بیان کرد: در مقابل مشکلی مانند الگوی نادرست مصرف آب که کشور را به مخاطره می‌اندازد باید نگاه خانواده‌ها را به آب تغییر دهیم که در این زمینه می‌توان از توان سازمان‌های مردم‌نهاد در قالب پویش‌های اجتماعی بهره برد.

ابتکار همچنین با اشاره به الگوهای نادرست مصرف در حوزه مواد غذایی نیز گفت: حدود یک‌ سوم فرآورده‌های غذایی هدر می‌رود که به معنای این است که ۲۸ میلیارد مترمکعب یعنی یک ‌سوم آبی که در بخش کشاورزی صرف تولید مواد غذایی می‌شود نیز هدر می‌رود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر در این همایش به راهکارهای عملی اصلاح الگوی مصرف آب برسیم می‌توانیم مشارکت خانواده‌ها و به‌ ویژه زنان و جوانان را برای پویشی اجتماعی در این زمینه جلب کنیم.