معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه اکنون تعدادی از زنان در نقاط مختلف کشور در زندان بسر می برند، این معاونت توجه خاصی به رفع مشکلات این افراد دارد. 


معصومه ابتکار افزود: در سال ۹۶ به طور خاص درباره زنان زندانی برنامه های مختلفی داشتیم که به همین منظور از زندان و بند نسوان در استان های کرمان و ارومیه بازدید کردم.

وی با بیان اینکه از نزدیک شرایط زندان و هم مهدکودک زنان کرمان را بازدید داشتم، اضافه کرد: زندان کرمان به طور نسبی از نظر مهارت آموزی و آموزش های لازم به بانوان در وضعیت خوبی قرار دارد و بانوان در زندان نیز برای آموزش مهارت های زندگی، آموزش قرآن و دیگر حرفه ها علاقه مندی خوبی دارند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: اینکه بند نسوان و خوابگاه های آنان مشکلات جدی داشت و شرایط مطلوبی ندارند، به دلیل جمعیت بالا و منابع کم اعتباری در زندان ها است اما با پیگیری هایی که انجام شده تلاش برای رفع این مشکلات در حال انجام است.

** تلاش ما آزادی زنان معسر است

وی ادامه داد: البته در کشور تعدادی از زنان معسر با جرایم غیرعمد یا به دلیل جرایم مختلفی در زندان به سر می برند که در حال گذراندن مدت زمان تعیین شده خود براساس احکامی که دارند، هستند که برخی از آنها به دلیل جرایم غیرعمد است.

ابتکار درباره زندان ارومیه با یک مهدکودک کوچک نیز گفت: در این زندان هم مرکز مهارت آموزی وجود داشت اما می توان این مرکز را بیشتر تقویت کرد، البته در این زندان نیز بانوانی با جرایم غیرعمد وجود داشتند.

وی خاطرنشان کرد: به همین خاطر پویش ارمغان برای آزادی زنان زندانی از سال گذشته در کشور اجرا شده و حتی این پویش با حمایت شخصیت های مخالف مواجه شده است و امیدواریم بتوانیم زنان زندانی معسر جرایم عمد که توسط ستاد دیه شناساسی شده را از زندان آزاد کنیم.

وی تعداد زنان زندانی با جرایم غیرعمد را ۲۵۰ نفر برشمرد و گفت: امیدواریم بتوانیم تا شب عید نوروز این زنان را از زندان آزاد کنیم و این موضوع اقدام بسیار مهمی است.

ابتکار تصریح کرد: البته برای بهبود وضعیت زندان ها در سطح کشور، پیشنهاداتی داشتیم تا شاید شرایط آنها را بهبود ببخشیم.

** جهت گیری دولت توجه به حوزه بانوان

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: یکی از جهت گیری های ما درباره بانوان که در دولت دوازدهم دنبال می کنیم، موضوع تامین امنیت زنان در برابر خشونت و توجه به ابعاد مختلف این مساله است به همین دلیل لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را به عنوان مهمترین اقدام را با جدیت دنبال می کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین برای ارتقای سطح آموزش زنان، محافظت از آنان در برابر آسیب ها، بالا بردن سطح آگاهی ها، مهارت های حقوقی در ارتباط با مساله حقوق شهروندی به آنان آموزش داده می شود که امیدواریم در این زمینه پیشرفت هایی داشته باشیم.

در پویش ارمغان آزادی که تحت عنوان «زندان جای مادران نیست» و برای همراهی در آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد به نام مبارک حضرت زهرا(س) از ایام فاطمیه تا ولادت و هفته زن آغاز شده، از همه نیکوکاران و خیران برای همراهی و همکاری بیشتر جهت آزادی زنان زندانی درخواست یاری شده است.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مشارکت در این پویش را از روش های مختلف از جمله استفاده از کد دستوری #۱۰۱*۷۸۰* و شماره حساب های ستاد دیه کشور به نام بانک ملی ایران و به شماره حساب ۰۱۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴ و شماره کارت آن ستاد به شماره ۶۰۳۷۹۹۱۱۹۹۵۱۷۵۰۳ اعلام کرده است.

سال گذشته با استناد به گزارش مکتوب ستاد دیه کشور با ۶۰۰ میلیون تومان ۳۲ زن زندانی آزاد شدند که این موضوع با برگزاری جشن گلریزان در راستای اولین پویش مردمی ارمغان آزادی ویژه زنان زندانی با جرائم غیرعمد اتفاق افتاد.