یکی از اهداف برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان، زمینه سازی برای انس هر چه بیشتر این قشر اثرگذار در جامعه با کلام وحی است. 


نشست خبری تشریح برنامه های این دوره از رقابت ها با حضور معصومه فرزانه، مشاورامور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه در مصلی  بزرگ تهران محل برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

معصومه فرزانه،مسئول کمیته امور بانوان سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قران در باره ضرورت های برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان از سال گذشته، گفت: از سال ۸۹ و پس از دیداری که جامعه بانوان قرآنی کشور با مقام معظم رهبری داشتند و در پی مطالبه این قشر عظیم  برای برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم، بررسی و تبیین ابعاد این مهم به سازمان  اوقاف و امور خیریه کشور واگذار شد.

وی با بیان اینکه مسابقات کشوری قرآن کریم بانوان پیش از این در عالی ترین سطح توسط خود بانوان داوری، مدیریت و اجرا شده است، گفت: اما به منظورتعمیق انس و ارتباط  بیشتر بانوان جهان اسلام  با قرآن وتوجه به  رفع آسیب های اجتماعی و کاهش معضلات فرهنگی که جوامع را گرفتار کرده است، رقابت های قرآنی این قشر اثرگذار هم در سطح بین المللی در دستور کار قرار گرفت.

فرزانه تصریح کرد: یکی از اهداف برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان، زمینه سازی برای انس هر چه بیشتر این قشر اثرگذار در جامعه با کلام وحی و کمک به عینیت یافتن آموزه های قرآن در زندگی بانوان و به تبع آن در زندگی خانواده ها و جامعه و همدلی ووحدت بانوان جهان اسلام د راستای مقاومت ومبارزه با مستکبران جهان است.

حضور نمایندگان ۲۸ کشور در بزرگ ترین رقابت قرآنی بانوان جهان اسلام

وی  با اشاره به کیفیت حضور شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان، ابراز کرد: در این دوره از مسابقات حکیمه نصیری از بانوان توانمند استان مازندران که در رقابت های کشوری امتیاز بالایی نسبت به سایرین کسب کرد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنار نمایندگانی از ۲۷ کشور جهان رقابت خواهد کرد.

مسئول کمیته امور بانوان سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قران کریم در ادامه ابراز کرد: شنبه، یکم اردیبهشت پس از برگزاری نشست هماهنگی مسئولان برگزاری با حضور نماینده ولی فقیه ورئیس سازمان اوقاف، آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان در سالن همایش های هتل ارم تهران برگزار و پس از آن  در روز یکشنبه رقابت ها در بخش مقدماتی آغاز می شود و تا چهارم اردیبهشت و انجام مرحله نهایی ادامه می یابد.

وی در مورد تفاوت های مسابقات امسال با دوره نخست، اعلام کرد: همسو با نگاه راهبردی نماینده ولی فقیه در سازمان  اوقاف به فعالیت های قرآنی بانوان، جلسات آسیب شناسی مسابقات بانوان برگزار و برخی مشکلاتِ احصاء شده، برطرف شد و بحمدالله امسال شاهد حضور بالنده بانوان در این رویداد عظیم قرآنی خواهیم بود.

فرزانه با اشاره به اهمیت و ضرورت فراگیر کردن نهضت آموزش قرآن در سراسر کشور، بیان کرد: همسو با این چشم انداز، نهضت فرا گیر آموزش قرآن کریم در کنار برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان دنبال می شود بدین صورت که در پی برگزاری جلسات متعدد کارگروه قرآنی و تعامل با سازمان های بسیج اساتید و طلاب، بسیج جامعه زنان و بسیج فرهنگیان، همزمان با برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان، گروه های جهادی به منظور آموزش قرآن  وارائه خدمات فرهنگی ودرمانی به مناطق محروم کشور اعزام شدند..

اعزام گروه های جهادی برای نشاندن همگان پای سفره قرآن

وی با بیان اینکه این اعزام ها همزمان با مبعث رسول اکرم(ص) یعنی ۲۷ رجب آغاز شده است، تاکید کرد: این مهم از دستاوردهای بی نظیر این دوره از مسابقات قرآن کریم بانوان است که عالی ترین سطح اساتید، نخبگان و داوران قرآن برای همکاری جهادی در آن اعلام آمادگی کرده اند؛ در واقع رویکرد ما این است که در ایام برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم همه از خوان رحمت الهی بهره مند شوند و شمیم جانفزای وحی در جای جای کشور پیچیده شود. بر همین اساس گروه های جهادی قرآنی در دو مرحله مقدماتی (ویژه ایام برگزاری مسابقات) و تکمیلی (ویژه ماه مبارک رمضان) به سراسر کشور به ویژه مناطق محروم اعزام می شوند.

فرزانه با بیان اینکه این طرح معجزه وار و بد ون کمترین هزینه آغاز شده است، اظهار کرد: به برکت قرآن کریم این گروه های جهادی متشکل از سه نفر (یک پزشک، یک مبلغ برای ارائه مشاوره خانواده و یک مربی قرآن) به مناطق محروم اعزام می شوند.

مسئول کمیته امور بانوان سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم درباره استان های میزبان این طرح تصریح کرد: استان های قم، ایلام، همدان، گیلان، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، گلستان، قزوین، اصهان، بوشهر، مازندران، تهران، فارس و زنجان در این مرحله از اجرای نهضت قرآنی آموزی بانوان شرکت کرده اند.

فرزانه ابراز کرد: اگر این طرح به صورت فراگیر و جامع اتفاق بیافتد و همه در اجرای آن ما یاری کنند، فضای قرآنی و فرهنگی به برکت کلام الهی در کشور حاکم می شود و در پرتوی آن بسیاری از معضلات رنگ می بازد، چراکه ریشه بسیاری از مشکلات و آسیب هایی که امروز جوانان، کشور و جامعه را تهدید می کند، در دوری از کلام قرآن کریم و آموزه های آن است.

مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه در پی بازدید از برخی روستاهای مجری با استقبال چشمگیر بانوان و کودکان از نهضت قرآن آموزی مواجه شدیم، بیان کرد: اگرچه بیشتر آنها در مناطق محروم و از نظر اقتصادی در شرایط نامناسب به سر می برند،اما دغدغه اصلی شان یادگیری قرآن و تداوم این نهضت بود و هیچ کس از ما خواسته ای اقتصادی و مالی نداشت،لذا امید است در پی همراهی و همکاری رسانه ها و مردم برای تداوم اجرای این نهضت پای کار بیایند و وقف هایی را هرچند ناچیز برای آن انجام دهند تا حیات آن ادامه یابد و برکات اش نصیب نظام و مردم شود.

فرزانه با ابراز خرسندی از استقبال جامعه قرآنی در اجرای نهضت قرآن آموزی، بیان کرد: حتی داوران بین المللی درخواست کرده اند تا در این طرح مشارکت داشته باشند. در پی این استقبال و تداوم برای آینده این طرح بسته های آموزشی نیز طراحی و تولید می شود.

برنامه های جانبی دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان

وی به برنامه های جانبی و آیین افتتاحیه مسابقات قرآن کریم بانوان اشاره کرد و گفت: بعد از جلسه هماهنگی و هم اندیشی در روز شنبه، یکم اردیبهشت، آیین افتتاحیه این رقابت ها با حضور نماینده ولی فقیه ورئیس سازمان اوقافذ ،دکتر میرباقری وجامعه قرآنی وبانوان شرکت کننده دراین مسابقات برگزار می شود و پس از آن مرحله مقدماتی طی روزهای دوم و سوم اردیبهشت ادامه می یابد تا نهایتا هفت نفر به مرحله نهایی راه یافته و پس از آن سه برگزیده این دوره از رقابت ها مشخص شوند.

فرزانه درباره برنامه های جانبی مسابقات بین المللی قرآن بانوان ابراز کرد: آیین سخنرانی شخصیت های مذهبی همچون آیت الله سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و دکتر میرباقری، بازدید از حرم و بیت امام خمینی(ره)، بازدید از برج میلاد و گفت وگوی ویژه با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور و لاله افتخاری،رئیس سابق   فراکسیون قرآن و عترت(ع) مجلس شورای اسلامی از مهمترین این برنامه های جانبی است.

تغییر محل برگزاری از نقاط عطف در کیفی سازی

وی با اشاره به تغییر محل برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان، بیان کرد: بی تردید این تغییر بهترین تصمیم در راستای کیفی سازی هر چه بیشتر این رقابت ها بود چراکه بانوان فارغ از هیاهوی مصلا که ناشی از مسابقات گروه های مختلف است، می توانند در هتل ارم که از موقوفات است، محفوظات خود را به آزمون بگذارند، لذا این تغییر از نقاط عطف در ارتقای کیفی مسابقات بین الملی قرآن کریم بانوان است.

فرزانه تصریح کرد: مشکلات دوره نخست احصاء و برطرف شده است و تلاش می شود به برکت قرآن شاهد برگزاری مسابقات بین المللی قرآن به نحو احسن باشیم.

دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان از یکم تا چهارم اردیبهشت ماه با حضور نمایندگانی از ۲۸ کشور جهان در هتل ارم تهران برگزار می شود.