معصومه دستغیب گفت: یکی از فعالیت های امسال ما اجرای یک کار جمعی تحت عنوان گلریزان برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد است که قصد داریم تا عید فطر تعدادی از زندانیان زن را آزاد کنیم. 


زنان توانسته اند در عرصه های مختلف به موفقیت دست یابند البته با وجود این که امروز کمتر شغلی را می توان یافت که زنان وارد آن نشده باشند اما به نظر می رسد هنوز بخشی از جامعه یا حداقل مسئولین به مدیریت زنان باور ندارند، نکته ای که مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز در اولین جلسه کارگروه بانوان و خانواده شهرستان شیراز در سال جاری به آن اشاره کرد و گفت: جا دارد مشاورین و مسئولین امور بانوان هر نهاد لیستی از زنان فرهیخته، نخبه و توانمند در عرصه های مختلف را تهیه کرده و در اختیار مدیران خود قرار دهند. باید یک موج برای استفاده از زنان در پست های مدیریتی استان و شهر ایجاد کنیم زیرا هم اکنون هیچ مدیر زنی در ادارات و نهادهای شیراز نداریم و باید فضای موجود را شکسته و زمینه را برای حضور زنان در پست های مدیریتی آماده کنیم.

سیده معصومه دستغیب اظهار داشت: در این زمینه ما باید موجی را برای حضور زنان در پست های مدیریتی ایجاد کنیم و جا دارد زمینه انتخاب زنان در پست های مدیریت ادارات تسهیل شود.

وی با گلایه از عدم توجه برخی روسای ادارات در انتصاب مدیر امور بانوان دستگاه ها گفت: در حال حاضر تعداد اندکی از ادارات ما یک نفر مسئول به صورت مستقل به عنوان مدیر امور بانوان دارند و بسیاری از بانوانی که در این حوزه فعالیت می کنند این کار را در کنار شغل اصلی خود در ادارات انجام می دهند و همین امر باعث شده بسیاری از کارهای ما در حوزه زنان معطل بماند این در حالی است که حوزه امور بانوان یک حوزه جهادی و نیازمند فعالیت بسیاری است.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس با اشاره به برخی رویدادهای چندوقت اخیر گفت: زمانی بود که ما می گفتیم خدا به نسل جوان رحم کند اما امروز در مسیری هستیم که می گوییم خدا به خودمان هم رحم کند و راه بسیار سختی پیش رو داریم به گونه ای که شاهد هستیم جلوی همه ارزش های اسلامی و اخلاقی یک علامت سوال گذاشته شده است، به عنوان مثال در بحث حجاب که یک دستور دینی است آن قدر سلیقه، رفتارها و گفتمان متفاوت در جامعه ما ایجاد شده که دارند یک موضوع اصلی دین را زیر سوال می برند که این جدای از تخلفات مالی و اختلاس هایی است که در ادارات شکل گرفته و تا کنون این گونه مواردی را نشنیده بودیم.

دستغیب افزود: در این ارتباط و در چنین زمانه ای که اوج بی عدالتی ها را شاهدیم باید یک بار دیگر به ارزش های اخلاقی و انسانی خود رجوع کنیم و یک زندگی اسلامی سالم داشته باشیم. چرا در جامعه ما با این همه ادعایی که داریم آمار ایدز و ناهنجاری های اجتماعی هر روز رو به افزایش است و در طلاق و کم آبی و هر مساله ای از این است در حال رکورد زدن هستیم؟ این نشان دهنده بی دقتی و بی تفاوتی است که در جامعه ایجاد شده و یکی از مسئولیت های ما در این حوزه احیای ارزش هاست.

طرح گلریزان برای آزادی ۳۹ زن زندانی جرایم غیرعمد در فارس

دستغیب گفت: یکی از فعالیت های امسال ما اجرای یک کار جمعی تحت عنوان گلریزان برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد است که قصد داریم تا عید فطر تعدادی از زندانیان زن را آزاد کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ۳۹ نفر زندانی زن مربوط به جرایم غیر عمد در زندان های فارس حضور دارند که برخی از آن ها دارای بیماری های خاصی هستند و شماری دیگر به دلیل شکست مالی در کارشان زندانی شده اند حتی برخی از آن ها به دلیل بی اطلاعی و دادن چک برای همسر خود در زندان به سر می برند که بدهی بعضی از آن ها بسیار کم است. ما در میان این زنان کسانی را داریم که برای ۵ میلیون تومان بدهی به زندان افتاده و البته فردی را هم داریم که ۶۵۰ میلیون تومان بدهی دارد.

به گفته دستغیب، برای اعتماد سازی مردم در زمینه هزینه کرد مبالغ پرداختی برای آزادی زندانیان زن ما هیچ گونه وجهی از کسی دریافت نمی کنیم و آن ها کمک خود را به صورت مستقیم به حساب ستاد دیه واریز می کنند و بعد به ما اعلام می کنند اما با توجه به بالا بودن تعداد زندانیان مرد و این که بیشتر کمک ها برای آزادی آنان هزینه می شد، ما پیگیری خواهیم کرد تا این کمک فقط برای آزادی زندانیان زن جرایم غیرعمد هزینه شود.

وی اضافه کرد: در این رابطه ۴ نفر را برای بررسی پرونده این افراد و اولویت بندی آن ها مشخص کردیم و بدون در نظر گرفتن میزان بدهی افراد وضعیت آنها بررسی و بنا به شرایطی که دارند نسبت به پرداخت بدهی و آزادی آنها اقدام می کنیم و تا پایان عید فطر ۲ جلسه گلریزان را برای جمع آوری کمک ها برگزار می کنیم که برای این کار از تمامی زنان و مردان خیر دعوت به همکاری می نماییم.

فرماندار شیراز هم در این جلسه گفت: نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل داده اند و باید به همین میزان نیز در جامعه نقش آفرین باشند. تجربه نشان داده که هر کجا کار را به دست بانوان سپردیم آن ها موفق بوده اند و با صبر و پشتکار به بهترین شکل عمل کرده اند.

حیدر عالیشوندی ادامه داد: نباید ما تنها منتقد باشیم و از وضعیت زنان انتقاد کنیم، با این کار راه به جایی نمی بریم. باید راهکار و برنامه نیز ارایه دهیم.

فرماندار شیراز خواستار معرفی بانوان توانمند و متخصص در حوزه های مختلف به مدیران شد و گفت: باید بانوان شایسته برای فعالیت در حوزه های مختلف معرفی شوند به عنوان مثال من اگر فردا بخواهم از یکی از بانوان در یکی از پست های اجرایی شیراز استفاده کنم هیچ کس را نمی شناسم بنابراین باید لیستی از زنان فرهیخته شهر که دارای توانمندی در حوزه های مختلف هستند به مدیران ارایه شود تا از این توانمندی ها در جای خود استفاده گردد.

وی با اشاره به نقش کلیدی بانوان در خانواده و جامعه گفت: علاوه بر این بانوان توانمند نیز نباید خود را عقب کشیده و کمرو باشند بلکه باید آمادگی و توانمندی خود را در امور مختلف ارایه دهند.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز نیز گفت: در حال حاضر از ۶۵۴ نفر پرسنل این مرکز ۴۳۰ نفر را بانوان تشکیل می دهند و مسئولیت ۱۰ واحد کلیدی ما در شهرستان شیراز به عهده بانوان است.

رضازاده با اشاره به تمرکز وزارت بهداشت و درمان بر بیماری های غیرواگیر، از بیماری های قلبی و عروقی به عنوان اصلی ترین عامل مرگ و میر در کشور یاد کرد و گفت: یکی دیگر از بیماری های شایع در کشور ما دیابت است که اصلی ترین عوارض آن بیماری های کلیوی است و تنها هزینه یک کلیه ۲۵۰ میلیون تومان است.