ابتکار گفت: اجرای ماده ۱۰۱ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه به برقراری عدالت جنسیتی کمک می‌کند. در سال ۹۵ و ۹۶، رشد قابل‌ توجه در حوزه اشتغال زنان داشتیم که این خود نشان‌دهنده توجه دولت به این موضوع است. 


معصومه ابتکار (معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور) در مراسم تجلیل از مقام زنان کارگر، گفت: نقش دکتر ربیعی در دولت در حمایت از حقوق و تامین اجتماعی کارگران و همچنین کارگران زن، بارز است. وی نسبت به این امور بسیار حساس و جدی است و این نشان‌دهنده عزم دولت برای رسیدگی به وضعیت کارگران و کارگران زن ایرانی است.

وی افزود: با دکتر ربیعی تفاهم‌نامه برای همکاری در زمینه امور مربوط به زنان، کارگران، دستمزدها و تامین اجتماعی داریم که به برقراری تعادل بین مسئولیت‌های خانوادگی و نقش‌های اجتماعی آنها بسیار کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: دولت، به مسائل زنان کارگر همچون مرخصی زایمان، مسئولیت آنها برای ارائه مراقبت‌های ویژه در خانواده، حق برخورداری از تشکل و... توجه دارد. به‌دنبال اجرای ماده ۱۰۱ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه که معطوف به برقراری عدالت جنسیتی است، هستیم تا شکاف‌های جنسیتی پر شده و عدالت بیشتر برقرار شود. علاوه بر این؛ با تکیه بر رویکردهای دولت در زمینه حقوق شهروندی، امیدواریم تشکل‌های قدرتمند کارگری برای تاثیرگذاری بیشتر روی تصمیمات کلان را داشته‌باشیم.

ابتکار اظهار داشت: با توجه به شعار امسال که از سوی مقام معظم رهبری، سال حمایت از کالای ایرانی نامیده‌شده، توجه به مساله رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار باید در دستور کار قرار گیرد. بر همین اساس، امیدواریم هم در جهت بهبود وضعیت کارگران و هم ارتقای وضعیت کارگران زن اقدام کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در پایان، اظهار داشت: در سال ۹۵ و ۹۶، رشد قابل‌ توجه در حوزه اشتغال زنان را داشتیم که این خود نشان‌دهنده توجه دولت به این موضوع است. هم‌اکنون با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجلس در پی وضع قوانین و اجرای برنامه‌هایی برای ارتقای وضعیت کارگران و زنان کارگر هستیم.