معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: مشاغل خانگی زنان سهم مهمی در تولید کالای ایرانی و ایجاد اشتغال و کارآفرینی داشته و هم اکنون ۲۲ درصد از تولید ناخالص ملی کشور به کار خانگی زنان اختصاص دارد. 


معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشست با بانوان فعال اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استان هرمزگان افزود: طبق مطالعاتی که در سال های ۸۵ و ۹۵در ایران صورت گرفت، ارزش کار و فعالیت خانگی زنان در نگهداری و تولید مواد غذایی، بهداشت، مدیریت منزل، منابع آب، پسماند و غیره مثمر ثمر بوده است.

وی بیان داشت: ۷۵ درصد از صنایع دستی ایران را زنان تولید می کنند که تلاش داریم از نظر کیفیت، استاندارد و بازار کار آن را ارتقا دهیم.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، مهم ترین رویکرد دولت را کارآفرینی و اشتغال برشمرد و گفت: نباید ارزش کار خانگی زنان را نادیده گرفت چرا که زنان به طور یقین در کنار مردان نقش بسزایی در توسعه اقتصادی دارند.

ابتکار با اشاره به این که مشاغل غیر رسمی آمار اشتغال در کشور را پایین آورده است، گفت: سعی داریم آمار کار خانگی و کارهای غیر رسمی را در آمار اشتغال رسمی بگنجانیم.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید برنامه بهبود جایگاه زنان را به عنوان فعالیت و اقدام ویژه در دستور کار خود قرار داده است.

وی یاد آورشد: در این راستا ستاد ملی زن و خانواده از سوی رئیس جمهوری تشکیل شده و در پی تصویب برنامه های این ستاد در دستگاه های اجرایی هستیم.

ابتکار گفت: این طرح برای جامعه زنان و خانواده ایرانی بسیار کلیدی و مهم است.

وی هم چنین خاطر نشان کرد: سند برنامه ملی ارتقای وضعیت زنان و خانواده آسان و اطلس وضعیت زنان و خانواده در استان هرمزگان در حال تدوین است و هم چنین مرحله دوم طرح افزایش تاب آوری و توان افزایی نیز در این استان با مشارکت سازمان های مردم نهاد دنبال خواهد شد.

وی، کارآمدی را ملاک دولت در مشارکت های اجتماعی مردم در تمام سطوح دانست و اظهار امیدواری کرد شاهد رشد کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد و خیران در سطح کشور و از جمله استان هرمزگان باشیم.

ابتکار در ادامه گفت: با توجه به بحران خشکسالی و کمبود آب در ایران، زنان می توانند سهم خود را در اصلاح الگوی مصرف آب مدیریت کنند.

وی، خواستار مشارکت تشکل ها و سازمان های مردم نهاد با دولت در مساله مدیریت آب شد.

معصومه ابتکار در سفر یک روزه خود به بندرعباس مرکز استان هرمزگان با برخی تشکل های حوزه زنان دیدار کرده و در نشست شورای اداری این استان نیز شرکت خواهد کرد.