هوالسلام

خانم‌ها:

فدریکا موگرینى، مسئول سیاست خارجى اتحادیه اوپا

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

ترزا مى، نخست وزیر بریتانیا

با سلام و احترام

عرصه روابط بین‌الملل همواره صحنه تنازع دولت‌ها برای کسب حقوق و امتیازات مشروع و گاه نامشروع بوده‌است. جهان کنونی جهانی است که هر لحظه در گوشه‌ای از آن بیم جنگ و خشونتی دیگر می‌رود و در این صحنه بیشترین آسیب به زنان و کودکانی می‌رسد که بنابر واقعیت‌های دنیای امروز توان کمتری برای دفاع از خود دارند.

امروز در عصر جنگ‌های نیابتی، شاهد صرف بیشترین بودجه برای تولید سلاح در کشورهای به ظاهر مدعی صلح هستیم. دولت‌هایی که به بهانه افتتاح سفارت خود در بیت المقدس بی‌اعتنا به نقش خود در روند صلح، به تعهدات بین‌المللی پشت کرده و وفای به عهدی که نزد همه انسان‌ها با هر دین و مسلکی مطلوب و محترم است با خروج بی پروا  از توافقات؛ خدشه‌دار کرده و آشکارا در روند تعهدات بین المللی خلل ایجاد می‌کنند.

تجربه تاریخ بشر گویای این واقعیت است که همواره مقاومت، ایستادگی و مداخله انسان‌هایی نوعدوست، مدافع صلح و مخالف جنگ و خشونت مانع از تداوم درگیری و وارد شدن دنیا در جنگ جهانی دیگری شده است. نقش زنان به دلیل ویژگی‌های ذاتی در کاهش این خشونت ها و منازعات نقشی بی بدیل و غیر قابل انکار است. زنان و مادرانی مسئول و فعال در عرصه سیاسی و در جامعه مدنی که با اقدامات خود مانع از شکل گیری خشونت و جنگ شده و ‌بعد از هر جنگ نیز با وجود آسیب‌های مضاعفی که متوجه آنها بوده است، التیام بخش و مرهمی بر زخم‌های عمیق  هم‌نوعان خود بوده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران با طرح گفتگوی تمدن ها ثابت کرد اراده‌ای معطوف به برابری، احترام، گفتگو و تفاهم دارد. توافق برجام محصول همین نگرش در جمهوری اسلامی ایران بود.

برجام به عنوان خواست و ‌مطالبه همه شهروندان ایرانی اعم از زنان و مردان بود که دولت جمهوری اسلامی به نمایندگی از آن ها با تأکید بر دیپلماسی سازنده با جامعه جهانی پس از ماه‌ها مذاکره و گفتگو با کشورهای گروه ۵+۱ آن را پیگیری و به سرانجام رساند. توافقی بین‌المللی و چندجانبه با پشتوانه محکم در حقوق بین‌الملل به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، که جمهوری اسلامی ایران به رغم بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های ریاست جمهوری فعلی امریکا، نشان داده‌است که به همه مفاد آن پایبند بوده‌است.

بر کسی پوشیده نیست که نقش دولت‌زنان مسئول در اتحادیه اروپا، درتحقق این توافقنامه غیر قابل چشم‌پوشی و در همه مقاطع آن نقشی تعیین کننده و مؤثر بوده‌است.

با خروج یکجانبه دولت امریکا از این توافقنامه، تکرار عهدشکنی‌ها و‌ عدم توجه این دولت به پیامدهای زیانبار آن، آزمون جدیدی پیش روی کشورهای اروپایی برای پایبندی به این توافق و تلاش برای حصول دستاوردهای ملموس آن فراهم شده است. موضع آگاهانه و به موقع رئیس جمهوری ایران مبنی بر پایبندی دولت ایران به حفظ برجام یکی از مطالبات اصلی شهروندانی است که در انتخابات ۲۹اردیبهشت ماه ۹۶ به او رأی دادند. از این پس نیز این دولت و دستگاه دیپلماسی ایران است که به نمایندگی از مردم‌ایران اجرای کامل برجام را پیگیری خواهد نمود.

ما زنان اصلاح طلب، مدافع صلح، حقوق بشر و مردمسالاری در ایران، به سهم خود از هرگونه تعامل سازنده با جهان که از یک سو مسیر صلح و آرامش و دوری از جنگ را هموار‌تر کند و از سوی دیگر تأمین‌کننده منافع ملی کشورمان باشد استقبال می کنیم.

بدیهی است تداوم و یا از سرگیری برخی تحریم ها بیشترین فشار را بر مردم ایران وارد می کند، در حالیکه یکی از محورهای اصلی توافق برجام، رفع تحریم‌های مختلف علیه ایران بوده‌است.

ما ضمن محکوم کردن اقدام دولت امریکا در پشت پا زدن به توافقی که درچارچوب اصول و مقاصد منشور ملل متحد منعقد شده‌است، از شما انتظار داریم به عنوان اعضای مؤثر اتحادیه اروپا (گروه ۵)با سیاست‌ورزی زنانه، از همه توان خود برای حفظ برجام و تحقق دستاوردهای آن استفاده کنید.چرا که تحقق جامعه امن جهانی توأم با صلح و عدالت و عبور از بحران‌های کنونی که توسط برخی قدرت‌مندان جنگ‌طلب ایجاد شده‌است، بدون ایفای نقش موثر شخصیت‌های مخالف جنگ و مدافع صلح، به خصوص زنان صلح‌طلب در همه کشورها امکان پذیر نیست.

فاطمه راکعی، دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب

ژاله فرامرزیان، دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن

شهیندخت مولاوردی، دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان

٢٨ اردیبهشت ١٣٩٧

١٨ مى ٢٠١٨