«طاهره طاهریان» که یکی از بنیانگذاران اصلی ورزش زنان ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، با ورود به سازمان تربیت بدنی وقت توانست نقش پررنگی را در بهبود وضعیت ورزش زنان ایفا کند.

وی که سابقه ۴۷ سال مدیریت در عرصه ورزش کشور را در کارنامه خود دارد، توانست نخستین دوره رقابت های بانوان کشورهای اسلامی را برگزار کند و در مقطع ای نیز سمت دبیرکلی و نایب رئیسی فدراسیون ورزش بانوان کشورهای اسلامی را بر عهده بگیرد.

این خبره ورزشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود روند رو به رشد زنان در عرصه ورزش، جایگاه مدیریتی پست نایب رئیسی شماری از فدراسیون های ورزشی امروز جنبه تشریفاتی به خود گرفته است، می گوید: بخشی از این ضعف از مدیریت فدراسیون ها ناشی می شود که به زنان در این جایگاه فقط مسئولیت داده، اما اختیار نداده اند.

وی از نگاه دیگری، این ضعف را متوجه زنان دانست که برخی از نائب رئیسان، چون مطالبه نمی کنند، بر شدت این ضعف جایگاه مدیریتی می افزایند.

سومین مدیر ورزشی زن پس از انقلاب اسلامی متذکر شد: شماری از فدراسیون ها با تفویض نکردن اختیارات به زنان مانع رشد آنها می شوند. اما وقتی نائب رئیس با تجربه اختیاری نداشته باشد، «ماندنش هم صلاح نیست.» در عین حال برخی از نائب رئیسان زن با وجود اینکه جایگاه قانونمندی در این پست ندارند، ولی اختیار را به دست گرفتند و با قوت بیشتری برای احقاق حق این قشر تلاش می کنند.

طاهریان «نداشتن اعتماد به نفس» زنان در جایگاه مدیریتی را سومین دلیل پست تشریفاتی جایگاه نائب رئیسی دانست. در حالی که امروز زنان توانمندی وجود دارند که باید فدراسیون ها از آنها در راس امور استفاده کنند تا آنها هم به جایگاه واقعی خودشان در این عرصه دست یابند.

نائب رئیس کمیته ملی المپیک در تکمیل توضیحات خود به اقدام نادرست فدراسیونی که مدیریت آن اخیرا تغییر یافته، اشاره و گلایه کرد که این فدراسیون به نایب رئیس، فقط مسئولیت بدون اختیار داد تا در اقدامی غیر منطقی و به بهانه استفاده از جوان گرایی در تیم، مربیان کارکشته و باتجربه این رشته ورزشی را کنار بگذارد. در حالی که «جوان گرایی حذف تجربه های با ارزش نیست.»

** ممکن بود در سال ۹۶ انتخاب نشوم

طاهریان در بخش دیگری از سخنان خود به اساسنامه این کمیته ایراد وارد کرد و گفت: در اساسنامه، بندی به نام اینکه یک زن باید نایب رئیس شود، وجود ندارد. یعنی ممکن بود که در انتخابات ۹۶ نه من و هیچ زنی رای نیاورد. چرا باید در انتخابات فقط ۲ خبره ورزشی زن و یک رئیس فدراسیون زن حضور داشته باشد.

وی به بررسی پیش نویس اساسنامه فدراسیون های ورزشی در کمیسیون اجتماعی دولت اشاره کرد و افزود: بیشتر این تغییرات در پیش نویس اساسنامه مربوط به زنان است که یکی از دستاوردهای دولت در خصوص فعالیت ورزش زنان، تایید همین اساسنامه خواهد بود.

** اختصاص سهم حداقل ۳۰ درصدی برای زنان

طاهریان در پاسخ به پرسشی که آیا کمیته ملی المپیک به سهم خود به زنان عضو کمیسیون های این نهاد ورزشی هم اختیار داده است؟، گفت: هیات اجرایی در گام نخست با حداقل ۳۰ درصد مسئولیت به زنان در این کمیسیون ها موافقت کرد و در قبال مسئولیت، اختیار هم داده است زیرا این کمیسیون ها بازوان مشورتی و فکری کمیته هستند.

عضو هیات رئیسه کمیته ملی المپیک اظهار داشت: حتی مصوب شد که ۳۰ درصد از کادر اجرایی کاروان ایران به بازی های آسیایی جاکارتا باید از زنان باشد، تا از این حضور برای کسب کرسی های آسیایی بهره جویند. بنابر این بانویی که هیچ فعالیتی ندارد، نباید انتظار گرفتن این امتیاز را هم داشته باشد.

** نایب رئیسان، می توانند سرپرست تیم های اعزامی شوند

طاهریان به افزایش حضور زنان ورزشکار در جاکارتا اشاره کرد و گفت: زنان توانمند یا نایب رئیسان می توانند سرپرستی برخی تیم ها را بر عهده بگیرید. همان طور که رئیس فداسیون می تواند سرپرست تیم شود، نایب رئیس زن هم می تواند.

وی این را هم گفت که معرفی و حضور زنان برای سرپرستی تیم ها بر عهده وزارت ورزش و جوانان بوده و این دستگاه ورزشی هم تاکید دارد تا در این کاروان سرپرست زن برای تیم اعمال شود که چه بهتر از نایب رئیسان زن فدراسیون ها باشد.

** به آینده زنان وزنه بردار خوشبینم

نایب رئیس کمیته ملی المپیک درباره اعزام تیم وزنه برداری زنان به جاکارتا با توجه به موفقیت اخیر آنها گفت: وزنه برداری زنان ایران در رقابت های اخیر نتیجه ارزشمندی کسب کرد اما برای حضور موفق تر در میدان بازی های آسیایی نیاز به تجربه بیشتر دارند، البته فدراسیون هم پیشنهادی در این باره مطرح نکرده است.

** انتخاب پرچمدار زن و تاثیر آن در افکار عمومی جهان

عضو هیات رئیسه کمیته ملی المپیک درباره تصمیم هیات اجرایی برای معرفی پرچمدار کاروان ایران به جارکارتا گفت: هنوز این موضوع مطرح نشده، اما انتخاب پرچمدار بر اساس یکسری ویژگی هاست که نگاه کمیته ملی المپیک در دوران فعالیت خود به ورزشکار زن و مرد یکسان است. اما در هیات اجرایی با توجه به یکسان نبودن شرایط میدان رقابت بین زنان مردان، تمام قد دفاع خواهم کرد.

طاهریان افزود: هرگاه یک زن پرچمدار کاروان ایران در عرصه های آسیایی و جهانی شود با اثرات مثبت افکار بین المللی روبرو خواهد شد که این به رشد ورزش زنان افزود می شود.

** حضور ورزشکاران زن خودجوش در رقابت ها پذیرفتنی نیست

استاد رشته تاریخ ورزشی و تربیت بدنی با رد تبلیغات منفی رسانه های غربی که وانمود می کنند زنان ورزشکار ایران امروز خودجوش در میدان رقابت حاضر می شوند، اظهار داشت: اگر این ورزشکاران تاکنون حمایت نمی شدند، چگونه پیشرفتشان امروز روند صعودی داشت.

طاهریان گفت: بدنه دولت به شدت موافق رشد زنان در ورزش و جایگاه های مدیریتی کشور بوده و هست. هر چند در برخی از فدراسیون ها نگاه متوازنی بین ورزشکاران زن و مرد وجود نداشته و کم لطفی کرده اند، اما نمی پذیریم که زنان ورزشکار خودجوش در میدان رقابت حاضر می شوند بلکه پشت موفقیت هر ورزشکاری حمایت مسئولان وجود دارد.

** با کلیات احیای فدراسیون کشورهای اسلامی موافقت شد

نخستین معاون ورزش زنان پس از انقلاب، در ادامه به تلاش این کمیته بر احیای فدراسیون زنان کشورهای اسلامی گریزی زد و گفت: ایران به عنوان یک پیشرو در ورزش زنان مسلمان توانست زمینه را برای حضور در مسابقات بین المللی و جهانی فراهم کند که متاسفانه عده ای فعالیت این فداسیون را غیر ورزشی جلوه دادند و احیای آن در سال های گذشته از سوی مسئولان ورزشی مسکوت ماند.

مشاور معاون رئیس جمهور در دولت یازدهم در امور ورزش دختران افزود: اگر فعالیت این فدراسیون متوقف نمی شد امروز جایگاه ورزش زنان در بعد قهرمانی ارتقا بیشتری می یافت. «اکنون ما آن حامیان را از دست داده ایم.»

طاهریان گفت: اما این کمیته با اصل این موضوع موافقت کرده است که امکان دارد در شیوه اجرا پیشنهاداتی مطرح شود.

** ذائقه مطالبات زنان ورزشکار تغییر کرده است

نایب رئیس کمیته ملی المپیک گفت: زنان ورزشکار امروز به دنبال مربی خوب و قدرتمند خارجی زن در بخش قهرمانی هستند تا بتوانند با حضور در مجامع بین المللی کرسی های زیادی کسب کنند.

وی گفت: اما متاسفانه در گذشته به این موضوع بی توجهی شده و به طور معمول برای کسب کرسی «مردان» را معرفی کردند. حال که نگاه شورای المپیک آسیا به توانمندی زنان ورزشکار ویژه تر شده است، باید از این فرصت برای افزایش حضور زنان در مجامع نهایت بهره را جست.