بهاره رهنما با حضور در معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و دیدار با معصومه ابتکار به ‌عنوان سفیر پویش ارمغان ۳ انتخاب شد. 


معصومه ابتکار در این جلسه که اول خرداد ماه برگزار شد، با ابراز امیدواری موفقیت هر چه بیشتر برای «پویش ارمغان ۳» از تمام اقشار زنان خواست که به این کمپین بپیوندند.

بهاره رهنما که به‌تازگی از نماینده یونیسف جایزه حمایت از آرمان پنجم از آرمان‌های هفده‌گانه حقوق بشر را در مورد برابری حقوق زنان و دختران در ایران دریافت کرده، درباره دلایل قبول‌کردن مسئولیت این کمپین می‌گوید: «من اصولا وقتی به یک کمپین یا به یک کار نمادین دعوت می‌شوم، دوست ندارم به شکل نمادین باقی بماند، اگر بدانم که حضورم موثر و عملی است، آن کار را قبول می‌کنم؛ چون اصولا فرد انجام کارهای اجرایی هستم.»

او افزود: «در زمینه کار خودم هم همیشه همین‌طور بوده‌ام و جزو اولین زنان کارگردان تئاتری بوده‌ام که کارهایم را برای اجرا به شهرستان برده‌ام. بنابراین در خیلی از حوزه‌های خیریه تا کنون ورود نکرده‌ام؛ چرا که عملا امکان اجرایی کارکردن و دسترسی ما به اتفاقات خوب برای آن موضوع هدف کم بوده است.»

رهنما با اشاره به این‌که نتیجه کار برایش بیش از هر چیزی مهم است، افزود: «وقتی که از طرف معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری برای اجرای کمپین ارمغان ۳ دعوت شدم، فکر کردم چقدر نتیجه کار می‌تواند نتیجه جذابی باشد. ما می‌خواهیم در طول ماه مبارک رمضان تعداد زیادی از حدود ۳۶۰ زن زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کنیم. شاید جالب باشد اگر بدانید از میان ۱۸‌هزار زندانی، حدود ۳۶۰ زن به علت ارتکاب جرایم غیرعمد در زندان به سر می‌برند. ما می‌خواهیم با شروع یک چالش و دعوت از تمام زنان هموطن این کار را پیش ببریم و کار هم کار ساده‌ای نیست و نیاز به همیاری تمام اقشار زنان ایرانی دارد، فارغ از این‌که منتقد دولت یا موافق دولت باشند.»

این بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون تصریح کرد: «ما برای زن ایرانی تلاش می‌کنیم و امیدوارم بازوهای کمکی خیلی خوبی از زنان قدرتمند ایران و همچنین مردانی که به حقوق زنان ایرانی احترام می‌گذارند، در این چالش و کمپین به ما بپیوندند.»

رهنما با اشاره به فعالیت خود در زمینه برابری حقوق زنان در ایران خاطرنشان کرد: «کلا هم در این ۱۵سالی که از فارغ‌التحصیلی‌ام از دانشکده حقوق می‌گذرد، کار وکالت انجام ندادم؛ اما اصل فعالیتم در زمینه کار حقوقی در حوزه دفاع از حقوق زنان و کودکان ایرانی بود. دو ‌سال هم سفیر انجمن حمایت از حقوق کودک بودم، سفیر انجمن هموفیلی و ام.اس و سفیر انجمن حمایت از زنان بی‌سرپرست سرطانی هستم، سفیر انجمن دیابت بودم و در همه این حوزه‌ها سعی کرده‌ام که کارها را به صورت اجرایی پیش ببرم و فقط به صورت اسم باقی نماند. همین‌طور در ستاد دیه برای آزادکردن زندانیان زیر ۱۸‌سال همکاری کرده‌ام. حدود ۱۵‌سال پیش ستونی در مجله چلچراغ داشتم که در آن نکات حقوقی را به زنان یادآور می‌شدم و در این کمپین یکی از اهداف مهم من آشنایی زنان ایرانی با حقوقشان است که منجر به ضمانت بیجا و یا امضای چک بی‌مورد نشوند؛ چون خیلی از این داستان‌های زنان زندانی داستان‌های مستند عبرت‌آموز برای بقیه خانم‌ها باشد.»

در نخستین گام‌های کمپین ارمغان قرار است روز شنبه ۵ خرداد ماه، نمایش «چشم‌هایی که مال توست» به نویسندگی و کارگردانی بهاره رهنما، در پردیس تئاتر شهرزاد با همت عالی به صحنه برود و تمامی عواید آن نیز صرف آزادسازی زنان زندانی در کمپین ارمغان شود.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در ماه مبارک رمضان در نظر دارد در راستای آزادسازی ۳۶۰ زن زندانی جرایم غیرعمد فعالیت کند.