دکتر معصومه ابتکار با اهدای لوح سپاس از خانم‌ها شهلا طالب‌زاده، رباب حورسی، مرضیه جهان‌آرا، مژده امباشی و نوشین نجار به عنوان زنان امدادگر و رزمنده که به مدت ۴۵ روز در خرمشهر در برابر نیروهای عراقی مقاومت کردند تجلیل و قدردانی کرد. 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تقدیر از بانوان رزمنده و جانباز تاکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند منکر نقش تاثیرگذار زنان و مادران در آزادی خرمشهر شود زیرا آنان دوشادوش و پا به پای مردان علیه دشمن جنگیدند.

دکتر معصومه ابتکار به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر در موسسه بهار خرمشهر اظهار کرد: سوم خرداد به معنای  یوم‌الله است و یکی از آیات شریفه قرآن کریم به صراحت می‌گوید «وَ ذَکِّرْهُمْ بِأَیامِ اللَّه» یعنی ایام‌الله را به یاد بیاوریم؛ بزرگداشت آزادسازی خرمشهر و ایام‌الله از این جهت مهم هستند که با همت اجتماعی لطف و عنایت خداوند نیز شکل می‌گیرد و تحولی تاریخ‌ساز رقم خواهد خورد.

وی در ادامه افزود: آزادسازی خرمشهر تاریخ جنگ را تغییر داد و عملیات بیت‌المقدس چرخشی را در دفاع مقدس به وجود آورد. بنابراین با آزادی خرمشهر و نگاهی که حضرت امام به آن داشتند باید گفت که ایام‌الله به معنای واقعی کلمه یوم‌الله شد.

ابتکار با بیان اینکه مردم و همه مسئولان در قبال خرمشهر مسئولیت دارند، گفت: سوم خرداد برای همه ایرانیان مهم است و این روز بزرگ را زنده نگه خواهند داشت. زمانی که خرمشهر آزاد شد هنوز عملیات ادامه داشت و وقتی که خبر آزادسازی را اطلاع دادند بنده خدمت آقای سیدمحمدخاتمی در موسسه کیهان بودم و با ایشان شاهد جشن و شادی مردم در خیابان‌ها بودیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: با یاری خداوند رزمندگان توانستند خرمشهر را آزاد کنند و پیروز شوند؛ هر سال در سوم خرداد باید آیه شریفه «إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا» به یاد بیاوریم و با پیروزی که شکل گرفت خداوند را فراموش نکنیم.

وی در ادامه آبادانی و ساختن خرمشهر را امری مهم و ضروری دانست و افزود: همانطور که بارها خانم جهان‌آرا و دیگر عزیزان گفتند باید حماسه‌ سومی درخصوص خرمشهر رخ دهد و آن هم بازگرداندن خرمشهر به شرایط مطلوب است. دولت، مسئولان و همه سازمان‌ها‌ی مردم نهاد در ساختن خرمشهر وظیفه دارند و باید مردم و مسئولان با همکاری یکدیگر این وضعیت را برای مردم و شهر خرمشهر فراهم کنند.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان به نقش بانوان در آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند منکر نقش تاثیرگذار زنان و مادران در آزادی خرمشهر شود زیرا آنان دوشادوش و پا به پای مردان علیه دشمن جنگیدند و کمک‌های فراوانی هم به درمان مجروحان دفاع مقدس کردند.

وی تاکید کرد: تعداد زیادی از زنان در خرمشهر شهید و جانباز شدند ولی متاسفانه این روزها کمتر از آنان نام می‌بریم. همه ما در انتقال پیام آزادسازی خرمشهر به نسل جوان مسئولیت و وظیفه داریم چراکه جوانان امروز در آن دوران حضور نداشتند و با گفت‌وگوی بین نسلی می‌توان فداکاری‌ها و جانفشانی‌های مردان و زنان را در دفاع مقدس به آن‌ها منتقل کرد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز ایران در شرایط حساسی به سر می‌برد، گفت: انسجام ملی، اتحاد و وحدت مردم و مسئولان با یکدیگر امری مهمی به شمار می‌آید چراکه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به بهانه‌های مختلف و واهی کشورمان را مورد حمله و هجمه قرار می‌دهد. بنابراین برای همدلی و همراهی بیشتر با مردم باید تلاش‌های بسیاری انجام دهیم تا انسجام ملی در برابر دشمنان خارجی و داخلی حفظ شود.