بهاره رهنما به عنوان سفیر ارمغان از آخرین جزئیات این طرح سخن گفت. 


بهاره رهنما سفیر پویش ارمغان ۳ و  شهرزاد همتی- عضو کمیته راهبردی این پویش  با حضور در خبرگزاری برنا، به سوالاتی  در این خصوص پاسخ دادند.

بهاره رهنما از طرف معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری به عنوان نماینده پویش سفیر ارمغان ۳ برگزیده شد. این پویش که برای سومین سال متوالی است که برگزار می شود، هرساله مبالغی را برای آزادسازی زندانیان زن جرائم غیرعمد جمع می کند. گفتنی است نماینده این پویش در سال های گذشته، به ترتیب شهیندخت مولاوردی و سحر دولتشاهی بوده اند.

رهنما در خصوص پویش طرح ارمغان ۳ گفت: « این طرح از طرف معاونت زنان نهاد ریاست جمهوری در ماه رمضان آغازشد و هدف آن آزادسازی زنان زندانی و علی الخصوص مادران زندانی است چرا که تحقیقات بیانگر این است  که در خانواده هایی که مادر در تربیت فرزندان نقش نداشته است، در تربیت کودکان خللی ایجاد شده و احتمال مجرم شدن چنین کودکانی نسبت به سایر کودکان بیشتر است. این موضوع لزوما به جدایی پدر و مادر مربوط نمی شود بلکه به نقش مادر در تربیت کودکان و ارتباط بین مادر و کودک برمی گردد. مادرانی که در زندان هستند نمونه بارزی از ایت موضوع هستند. در واقع می توان گفت این پویش یک طرح پیشگیرانه برای جلوگیری از تبدیل شدن این کودکان به مجرم و افزایش آمار بزه در آینده است.»

وی افزود: «این پویش نه سیاسی است و نه جنسیتی، بلکه جنبشی ملی است و یاری آحاد ملت ایران را می طلبد و تنها هدف ما آزادسازی زنان و مادرانی است که تنها از سر ناآگاهی و بعضا زور و اکراه و ترس مجبور به حمایت از مردان خانواده خود شده اند و به این بلا گرفتار شده اند.ما می خواهیم این مادران بتوانند بهتر به تربیت فرزندان خود بپردازند. اگر تمرکز ما بر روی زنان است تنها به دلیل نقش پررنگ آنان در خانواده است و نه مسادل جنسیتی. لذا از تمام ایرانیان می خواهیم که با حضور در این پویش با همدلی و همیاری، در آزادسازی ۳۶۰ زندانی زن جرائم غیرعمد به ما کمک کنند تا بتوانیم با کمک مردم کشورمان حماسه ملی در سطح جهان رقم بزنیم به طوری که این بار به جای انگشت اتهام، تحسین جهانیان به سوی ما ایرانیان باشد.»

رهنما در خصوص همکاری رسانه ملی با این پویش چنین عنوان کرد: «به محض اینکه بحث از زنان پیش می آید،  صداو سیما موضوع را به مسائل فمینیستی ربط می دهد و از کمک کردن دریغ می کند. تمام این ها نشان دهنده گرایشات زن ستیزانه جامعه  است. بحث ما مادران هستند و بسیار وقیحانه است که بخواهیم نجات مادران را مسئله فمینیستی بدانیم و به یک جریان فکری ربط دهیم. این موضوع واقعا زجرآور است. نباید از آوردن نام زن ترسید زیرا که این زنان همان کسانی هستند که شما را به دنیا آورده اند. من بعید می دانم که صدا و سیما با ما همکاری کند . البته باید گفت کسی که قصد کمک داشته باشد لزوما از طریق صدا و سیما به این کمپین نمی پیوندند اما نقض صدا و سیما می تواند تاثیرگذار باشد.»

وی در خصوص اولویت های ستاد دیه برای کمک به این بانوان برای آزادی گفت: «مادر بودن، خوش رفتاری در طول دوران محکومیت، تعداد فرزندان، مقدار بدهی( میزان کمتر در اولویت قرار دارند) و معیار هایی از این قبیل برای کمک به این افراد وجود دارد.»

بهاره رهنما در خصوص زمان به نتیجه رسیدن این طرح گفت: «با توجه به تعداد این زندانیان و مبالغ بدهی آنان و افراد متمول و صنایع و برندهایی که در ایران موجود است، آزادی آنان تا پایان سال ۹۷ چندان دور از انتظار نیست.»

رهنما در خصوص اسپانسرهای خصوصی این پویش گفت: «اخیرا یک شرکت ورزشی که اقدام به تولید توپ و لباس های ورزشی با برند اصل همراه با امضا خود بازیکنان می کند در این امر اعلام همیاری کرده است و که پس از فراخوان عمومی، سود عاید از این فروش بدون هیچ چشمداشت مالی  به این پویش اختصاص یابد.

* با ۱۵ میلیارد تومان همه  زنان جرائم غیر عمد آزاد می شوند

 و اما شهرزاد همتی  در خصوص مبلغ مورد نیاز این کمپین برای آزادی ۳۶۰ زن جرائم غیر عمد (مالی ) گفت: «البته هنوز مبلغ قطغی مورد نیاز اعلام نشده است اما به صورت تخمینی می توان گفت برای آزادسازی این ۳۶۰ زندانی به مبلغی حدو ۱۵ میلیارد تومان نیازمندیم که تا الان بسیار خوب پیش رفتیم و در عرض یک هفته موفق به تامین ۱۰۰ میلیون تومان شده ایم. در پویش قبلی ۱۳ زن زندانی به آغوش خانواده خود بازگشتند.تمام تلاش ما این است که مادران چراغ های خانه را روشن نگه دارند. مادرانی که عموما قربانی جرائم مردان خانواده شده اند.»

همتی در خصوص همکاری صدا و سیما برای کمک و همراه کردن مردم برای رهایی این زنان و مادران  با این پویش گفت: «امیدوار هستیم که صدا و سیما در این پویش ما را یاری دهند.