معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در چند ماه گذشته ۱۲ خانم در پست های معاون وزیر و یا هم تراز با آن در کشور منصوب شده اند. 


معصومه ابتکار بعد از ظهر دوشنبه در جلسه شورای اداری طی سخنانی گفت: خون هزاران شهید والامقام پای این نظام مقدس ریخته است، ما همه در خصوص کارآمدی این نظام وظایف و مسئولیت هایی داریم، انقلاب اسلامی آرمان های بسیار متعالی داشت، کار آمدی امروز ما بر اساس تحقق وعده های ما از ابتدای انقلاب و نیز وعده های رییس جمهور و نیز تک تک مسئولان سنجیده می شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: اهدافی که امام(ره) عزیز و مقام معظم رهبری به عنوان آرمان و خط مشی ما مشخص کردند، باید مد نظر همه ما مسئولین قرار بگیرد و برای رسیدن به این آرمان ها تلاش کنیم، در کشور ما مردم سالاری مبتنی بر ارزش های دینی و اخلاق حاکم است، ما بزرگانی مانند امام علی(ع) به عنوان الگو و شاخص در حکومت داریم، کارآمدی نظام و تحقق شعارها در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی مورد ارزیابی است، که در وهله اول دولت، مجلس و قوه قضاییه و سپس تشکل های مردمی، شوراهای شهر، شهرداری ها و سازمان های مردم نهاد مسئولیت دارند.

سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در اصلاح الگوی مصرف دارند

وی اضافه کرد: رمز موفقیت امروز، نشاط و امید و لازمه آن همدلی و اتحاد مسئولین است، امروز شرایط خطیری در کشور حاکم است و انسجام و یکپارچگی بین قوای مختلف و نیز آحاد مردم برای تحقق آرمان ها یک ضرورت غیر قابل انکار است، ما باید در این شهرستان، استان و کل کشور برای نیل به انسجام مورد نظر تلاش کنیم، تا شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مسائلی که به طور مستقیم به زندگی مردم مرتبط می شود، بهبود یابد.

ابتکار اصلاح الگوی مصرف را به عنوان ماموریتی از سوی شورای فرهنگ عمومی مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاح الگوی مصرف آب برای همه شهرستان ها خصوصا شهرستان های استان تهران بسیار اهمیت دارد، که در این زمینه نقش سازمان های مردم نهاد را می طلبد.

وی توجه به سمن ها را از وعده های رییس جمهور دانست و گفت: با تمام آسیب هایی که سمن ها بعد از سال ۸۴ متحمل شدند اما شاهد احیای سازمان های مردم نهاد در سال‌های اخیر هستیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بر افزایش توانمندی های سمن ها تاکید کرد و افزود: برون سپاری فعالیت هایی که از جنس تصدی گری در حوزه زنان، خانواده و محیط زیست است، از سیاست های اصلی دولت است، که باید پیگیری کنیم.

عدالت جنسیتی مورد تاکید قرآن است

ابتکار از راه اندازی خانواده سمن های رباط کریم تا اواسط تیرماه خبر داد و گفت: باید طرح ها و پروژه های سمن ها مورد حمایت قرار بگیرند، یکی از محورهای مهم کارآمدی مساله عدالت است، عدالت ابعاد مختلفی دارد، که یک بعد آن عدالت اقتصادی است، بعد دیگر عدالت اجتماعی و عدالت جنسیتی است، که مورد تاکید قرآن کریم قرار گرفته و تقوا ملاک تمایز انسان ها معرفی شده است، انسان ها یک ذات و نفس واحد دارند و باید نگاه متعادل جنسیتی حاکم باشد.

وی افزود: موضوع سهمیه زنان در تمام ادارات باید مورد توجه باشد و اگر عقب ماندگی در زمینه ای وجود دارد، باید به آن رسیدگی و جبران شود، بازماندگی دختران از تحصیل در برخی نقاط کشور به خصوص نقاط مرزی بسیار نگران کننده است، که باید از طریق آموزش و پرورش برای رسیدگی به این موضوع تلاش کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  با اشاره به افزایش نرخ با سوادی و تحصیلات دانشگاهی زنان ایرانی گفت: امروز حدود ۲۷ درصد از زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی دارند، که باید برای اشتغال این عزیزان فعالیت کنیم، که با ارائه تسهیلات برای اشتغال پایدار می توان به این امر کمک کرد.

از استانداران در خصوص انتصاب مدیران و فرمانداران خانم گزارش خواسته ام

ابتکار نیاز زنان سرپرست خانوار به شغل را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: توجه به اشتغال جوانان از برنامه های اصلی دولت و رییس جمهور است، دستاوردهای خوبی نیز در این زمینه داشتیم که باید با هم گرایی و انسجام بیشتر دستگاه های اجرایی در شرایط کنونی و فشارهای جدید دشمنان ادامه یابد.

وی انتصاب خانم های توانمند و شایسته در ۳۰ درصد از پست های مدیریتی دولت را از برنامه های ابلاغی رییس جمهور دانست و گفت: امروز در دولت بانوان توانمند و شایسته فراوانی داریم، که باید فرصت برای ارتقا شغلی این عزیزان فراهم شود، که خوشبختانه در انتصاب بانوان در مدیریت های ارشد و عالی کشور دستاوردهای خوبی داشتیم، در جند ماه گذشته حدود ۱۲ خانم در پست های معاون وزیر و یا هم تراز معاون وزیر منصوب شده اند و در این میان مدیران کل، فرمانداران و بخشداران خانم نیز منصوب شده اند، که از استانداران در جهت تحقق این امر گزارش خواسته ام.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بر جوان گرایی در دولت نیز تاکید کرد و گفت: توجه به مساله خانواده به عنوان مهم ترین کانون پرورش، تعالی و رشد خانواده است، اگر خانواده های ما شکوفا و سالم باشند، به سوی یک جامعه سالم و متعالی خواهیم رسید، امروز اقتصاد پویا نیز به خانواده سالم نیاز دارد، خانواده سالم، به دور از خشونت و بی اخلاقی فضایی را برای رشد و تعالی جامعه فراهم می کند.