کارگروه دختران و جوانان معاونت زنان ریاست جمهوری به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر برگزار کرد؛ کارگاه آموزشی شروط ضمن عقد 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و  خانواده؛ کارگاه "شروط ضمن عقد" پیرامون آموزش حقوق دختران در ازدواج عصر روز دوشنبه ۲۵ تیرماه به همت کارگروه دختران و جوانان معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در محل باغ کتاب برگزار شد.

اشرف گرامی زادگان حقوقدان که تدریس کارگاه "شروط ضمن عقد" را بر عهده داشت، ضمن تشریح دلایل و اهمیت آموزش شروط ضمن عقد به دختران پیش از ازدواج، گفت: ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی، اجازه لازم برای تعیین شروط ضمن عقد را به زنان داده و بر اساس آن طرفین ازدواج می‌توانند در ضمن عقد، شروطی را لحاظ کنند.

وی این شروط را متفاوت با شروطی دانست که در سند ازدواج درج شده و تصریح کرد: این شروط در مواردی می‌تواند برای زنان پشتوانه نسبتا محکمی باشد که از مهمترین آنها، حق تحصیل، اشتغال، تعیین محل اقامت، وکالت در طلاق، تقسیم دارایی‌های مشترک بعد از طلاق، حضانت فرزندان پس از طلاق و ... است.

گرامی زادگان شروط ضمن عقدرا راهگشای برخی مشکلات دانست و ادامه داد: زنان می‌توانند به واسطه درج این شروط در عقدنامه، حقوق مساوی‌تری دست یابند.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: زوجین می‌توانند به هنگام عقد نکاح به طور توافقی شروطی را در صفحه مخصوص «شروط عقدنامه» اضافه کنند و در صورتیکه پس از ازدواج به این توافق رسیدند، ‌می‌توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی در برگه‌ای جداگانه اقدام به ثبت شروط جدید کنند.