درمان دختران شین‌آبادی پای پزشکان آمریکایی را نیز به ایران باز کرد. قائم‌مقام معاون درمان وزارت بهداشت از خدمات ویژه‌ای خبر داد که به دختران شین‌آبادی ارائه می‌شود؛ بخش VIP مرکز فوق‌تخصصی ترمیمی و جراحی پلاستیک حضرت فاطمه(ع) و تیم ‌روانپزشکی مستقر در ارومیه برای خدمات‌رسانی روانی به این دختران. سالانه بالغ بر ۲۶ هزار نفر دچار سوختگی منجر به بستری در کشور داریم و دختران شین‌آبادی بخش کوچکی از این جمعیت‌اند، اما زخم آنها تازه نیست و حدود شش سال از آن واقعه تلخ در نیمه آذر سال ۹۱ می‌گذرد. به‌رغم خواست این دختران برای اعزام به خارج از کشور به منظور درمان وزیر بهداشت با این خواسته مخالفت دارد و به گفته او هرچه در یک کشور خارجی برای آنها انجام می‌دهند در داخل کشور قابلیت انجام دارد.

هزاران بار ویزیت‌پزشکان شین‌آبادی و صدها عمل جراحی حاصلی جز ابای این دختران برای مشاهده خودشان در آینه نداشته و ندارد. امروز درحالی از ادامه روند درمان توسط پزشکان‌خارجی در داخل ایران صحبت می‌شود که به‌گفته وکیل این دختران تمام آنها تمایل دارند ادامه روند درمان خود را در خارج از کشور بگذرانند. دختربچه‌های کوچکی که زمانی قدشان به پایین نیمکت‌های مدرسه نمی‌رسید امروز منتظر آینده‌ای نه‌چندان روشن برای اشتغال، ازدواج و... نشسته‌اند. در واقع باید گفت آنها چه امیدی برای آینده‌ دارند؟! اصلا امیدی باقی مانده است یا خیر.

تیم روانپزشکی برای دانش‌آموزان شین‌آبادی

قائم‌مقام معاون درمان وزارت بهداشت به تشریح جراحی و درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی پرداخت. طیب قدیمی اظهار کرد: درمان برای دانش‌آموزان شین‌آبادی که دچار سوختگی شده بودند براساس آخرین پروتکل‌های علمی جراحی‌پلاستیک در مرکز فوق‌تخصصی ترمیمی و جراحی‌پلاستیک حضرت فاطمه(ع) صورت پذیرفته است. برای این دانش‌آموزان خدمات ویژه‌ای لحاظ شد، به‌طوری‌که حتی بخش VIP مرکز فوق‌تخصصی ترمیمی و جراحی‌پلاستیک حضرت فاطمه(ع) در اختیار آنها قرار گرفته است. او با تاکید بر تامین منابع مالی برای درمان دانش آموزان شین‌آبادی عنوان کرد: در این زمینه حتی تیم روانپزشکی نیز در ارومیه برای این دانش آموزان لحاظ شده است. طیب‌قدیمی با اشاره به ابعاد سوختگی در بدن عنوان کرد: اگر آب جوش به مدت سه ثانیه روی بدن ریخته شود و بدن فرد دچار ۶۰ درصد سوختگی شود بدن فرد دچار سوختگی عمیق می‌شود. او با اشاره به اینکه در سال بالغ بر ۲۶ هزار نفر دچار سوختگی منجر به بستری در کشور می‌شوند، گفت: روند بهبود در سوختگی‌ها زمانبر است و با یک یا چند جراحی نهایی نمی‌شود بنابراین همین مساله برای درمان و بهبود دختران شین آبادی صدق می‌کند.

پزشکان آمریکایی اظهار همکاری کردند

رئیس بیمارستان حضرت فاطمه(س) با اشاره به آخرین جلسه‌ای که برای روند درمانی این دانش‌آموزان برگزار شده، گفت: در آخرین جلسه‌ای که در تاریخ هشت خرداد ماه با نمایندگان ریاست‌جمهوری و وزارتخانه بهداشت برگزار شده، اقدامات و تصمیماتی برای درمان این دانش آموزان گرفته شد. برای ۱۲ نفری که الان در مرحله مزمن درمان هستند، خدمات‌پزشکی فراهم شده است. من این برنامه را برای تیم‌پزشکی آمریکا بدون اضافه کردن مطلبی ایمیل کردم و حاضر شدند برای همکاری با ما به تهران بیایند. نوراحمد لطیفی با بیان اینکه کمبودهایی در تجهیزات برای درمان شین‌آبادی‌ها بوده است، گفت: ما در تجهیزاتی مثل دستگاه لیزر کمبود داشتیم، اما وزارتخانه خیلی سریع بودجه را تهیه کرده و در حال تهیه این تجهیزات است که به موازات آن خود ما با بخش لیزرهای خصوصی قرارداد بستیم. او در ادامه گفت: ما با سرویس‌های خصوصی مانند پرستاری به شین‌آبادی‌ها خدمت کردیم. وزارتخانه از جمله خود شخص وزیر و نمایندگان او لحظه به لحظه ناظر این خدمات بوده و کمبود امکانات را جبران کردند. کمبودهایی مثل پروتز انگشت برای این بیماران وجود داشته که وزارتخانه با قراردادهایی درصدد تهیه بهترین پروتزها برای آنها است. لطیفی با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی برای درمان این بیماران تاکنون ایجاد نشده، گفت: در بیماری سوختگی ممکن است ۲۰ سال طول بکشد تا مراحل ‌درمانی تکمیل شود و ما در این مدت برای درمان شین‌آبادی‌ها تمام تجهیزات لازم را آماده کرده و در درمان آنها هیچ کوتاهی انجام ندادیم.

اعزام به خارج هزینه‌تراشی است

سرپرست تیم ‌پزشکی دانش‌آموزان شین‌آبادی تصریح کرد: کاملا مشخص است که تحریک امروز دانش‌آموزان شین‌آبادی نیز فقط برای جوسازی‌های سیاسی، ایجاد فشار روانی برای این کودکان و حتی هزینه‌تراشی و سودجویی در آن‌سوی مرزها است که به تازگی رسانه‌های معاند از هر ترفندی برای افزایش این تحریکات و جوسازی‌ها استفاده می‌کند. ابوالحسن امامی با تاکید بر اینکه وکیل این دانش‌آموزان مهمترین عامل ایجاد فشار روانی و تحریک آنها برای اصرار به رفتن به خارج و ادامه درمان در آن سوی آب‌ها است، گفت: صراحتا می‌گویم که این کار را نکنید دانش‌آموزان به روحیه نیاز دارند نه اینکه با ایجاد فشار روانی و با دادن وعده‌های پوچ همچون وجود بهترین درمان‌ها در خارج، این دانش‌آموزان را پای تجمع اعتراضی و گرفتن پلاکارد‌های حاوی نوشته‌هایی مبنی بر اینکه «درمان در خارج حق مسلم ما است» بکشاند. او افزود: اعزام به خارج از کشور دانش‌آموزان شین‌آبادی تحریک برای جوسازی سیاسی و سودجویی برخی افراد است.

خدمات روانپزشکی دریافت نکرده‌اند

وکیل دختران شین‌آبادی در ارتباط با آخرین اقدامات به منظور درمان این دختران می‌گوید: داستان تلخ دختران شین‌آباد نشان‌دهنده این است که وزارت بهداشت پایبند تعهدات خود به این دختران، چهره آنها و درماندگی از درمان آنها نیست. حسین احمدی‌نیاز می‌افزاید: نبود امکانات لازم، فقدان دستگاه‌های لیزر نوین و روش‌های درمان قطره‌چکانی از مشکلات و معضلات موجود در فرآیند درمان آنهاست. او می‌گوید: تا به امروز از روش‌های نوین‌درمانی مانند کاشت سلول‌های بنیادین، استفاده از روش‌های جدید و بهره‌وری از سیستم درمانی کشورهای پیشرفته برای حل معضل این دختران بهره برده نشده است. احمدی‌نیاز خاطرنشان می‌کند: یکی از دختران افغانستانی به دلیل اقدام وحشیانه طالبان بینی خود را به طور کامل از دست داد، اما در یکی از مراکز درمانی کالیفرنیا به نحوی عالی درمان شد. او می‌افزاید: در فاصله زمانی حادثه شین‌آبادی تاکنون پزشکان زیادی از نقاط مختلف دنیا از جمله ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا به منظور حمایت از بحث درمان این کودکان اعلام آمادگی کردند، اما با عنایت به اینکه ما در نظر داریم دولت به تکلیف و وظیفه خود در این زمینه عمل کند دستمان را برای دریافت کمک از غیردولت دراز نکرده‌ایم. در واقع والدین تمام دختران شین‌آبادی و خود آنها مایل به گذران روند درمانشان در خارج از کشور هستند. احمدی‌نیاز تاکید می‌کند: کسی حق ندارد جای این دختران برای تعیین روند درمان تصمیم‌گیری کند. مهم آن است که نباید مصلحت‌آمیز به این کودکان نگاه کرد یا آنها را بازیچه مقاصد سیاسی قرار داد. او می‌افزاید: امروز در مورد روانپزشکی، روانشناسی و کمک به وضعیت روانی این کودکان کاری انجام نشده و این گفته قائم‌مقام معاون درمان وزیر بهداشت خلاف واقع است. دختران شین‌آبادی از وضعیت روانی بغرنجی رنج می‌برند، به نحوی که چهار نفر از آنها مبادرت به خودکشی کرده اند و هیچ‌گونه خدمات روانپزشکی یا روان درمانی دریافت نکرده‌اند، صحت این موضوع را می‌توان از خود دختران نیز پرسید. آنچه مهم است خروج روند درمانی دختران شین آباد از وضعیت قطره چکانی است. همچنین وعده‌ها تمام شوند، امکانات بیشتری در اختیار آنها قرار بگیرد و پاسکاری این دختران میان وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت تمام شود.