معصومه ابتکار تلاش برای رفع مشکلات استان در حوزه زنان و خانواده و بازگرداندن بیست هزار کودک بازمانده از تحصیل به چرخه تعلیم و تربیت را از اهداف معاونت در استان سیستان و بلوچستان برشمرد 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری؛ دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در دیدار با مهندس علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی و برخی از اعضای شورای شهر زاهدان ضمن اشاره به ویژگی های قابل توجه استان سیستان و بلوچستان گفت: استان سیستان و بلوچستان پشتوانه و ذخیره مهمی برای کشور است و سرمایه اجتماعی، سرمایه های طبیعی و اقتصادی این استان را می توان از ویژگی های منحصر به فرد آن برشمرد.

دکتر ابتکار سپس به سفرهای متعدد خود از سال ۷۶ تا کنون به این استان اشاره کرد و ضمن اشاره به راه اندازی مدرسه مهربانی در شیرآباد گفت: یکی از اولویت های معاونت امور زنان و خانواده حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل و پیگیری اجرای طرح خودیاری آموزش و پرورش درخصوص تقویت و حمایت از راه اندازی مدارس در مناطق محروم می باشد. از جمله مدرسه مهربانی که با حمایت معاونت امور زنان و خانواده در شهر شیرآباد افتتاح شد و دو مدرسه نیز در ایرانشهر و سرباز افتتاح خواهد شد. همچنین به طور خاص برای جذب کمک های بیشتر برای حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل این معاونت جلسات و نشست های متعددی با انجمن خیرین مدرسه ساز، سازمان نوسازی مدارس، کمیته امداد و دیگر موسسات و انجمن های خیریه برگزار کرده و حتی تفاهم نامه ای نیز با کمیته امداد به امضاء رسیده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به طرح مشترک معاونت امور زنان و خانواده با وزارت کشور در خصوص افتتاح پارک بانوان در سطح استان های کشور تاکید کرد: اجرای این دنبال می شود و افتتاح پارک بانوان در شهر زاهدان بخش کوچکی از این طرح خواهد بود. همچنین مشکل ورزشگاه بانوان را با وزیر ورزش و جوانان تا مرحله رفع مشکل پیگیری خواهم کرد.

دکتر ابتکار در ادامه به طرح های متعدد معاونت در استان های محروم کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: در خصوص توان افزایی زنان چند طرح در حال پیگیری است.‌ یکی از آن ها طرح تاب آوری اجتماعی است که دوره اول آن در دولت یازدهم اجرا شده و در حال حاضر اعتبار اجرای دور دوم آن به استانداری ابلاغ شده است تا در مناطق پرآسیب استان اجرا شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: از دیگر طرح های معاونت طرح تولیدات سالم کشاورزی برای زنان روستایی است که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در دست انجام است.

وی به طرح توان افزایی زنان در کارآفرینی اشاره کرد و گفت: از آنجا که این طرح به دلیل اعتبارات محدود این معاونت فقط در شهر زاهدان اجرایی می شود، به دنبال جذب همکاری دیگر دستگاهها  در دیگر شهرهای استان هستیم. در مرحله اول آن در مرکز استان، دختران فارغ التحصیل در حوزه کارآفرینی و روش های ایجاد اشتغال، آموزش خواهند دید.

وی ادامه داد: همچنین طرح معرفی لباس های سنتی ایران با همکاری وزارت ارشاد و دیگر دستگاه ها در حال اجراست که در مرحله اول در استان البرز به اجرا درآمد و در مرحله بعد در استان همدان اجرایی خواهد شد. آمادگی خود را برای اجرای مرحله سوم در استان سیستان و بلوچستان اعلام می نماییم و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد صنایع دستی این استان، به نظر می رسد این طرح قابلیت برگزاری در سطح بین المللی و با همکاری کشورهای حاشیه دریای هند را خواهد داشت.

در ابتدای این دیدار آقای مهندس علیم یارمحمدی نماینده مردم شهر زاهدان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از اعضای شورای شهر زاهدان به طرح مشکلات موجود در مرکز استان در حوزه زنان و خانواده پرداختند.