همه دستگاه ها به فراخور توان و مسئولیت خود باید به وضع زنان کشور رسیدگی و مشکلات این قشر را رفع کنند. 


معصومه ابتکار روز سه شنبه در کارگروه تخصصی زنان و خانواده در تبریز اظهار داشت: ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه بر لزوم برنامه ریزی متعادل جنسیتی تاکید دارد تا دسترسی های برابر برای زنان و مردان در جامعه فراهم شود.

وی ادامه داد: بحث زنان و خانواده موضوعی بین بخشی است و همه دستگاه ها در این خصوص مسوولیت دارند.

ابتکار با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند، اضافه کرد: باید یک سیاست گذاری منطقی و علمی با استفاده از تجربه ملی و بین المللی در قالب فرهنگ و تعالیم دینی در این حوزه ها داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت توجه ویژه ای به مساله کارآمدی و عدالت دارد، گفت: با توجه به تحریم های ظالمانه ای که مجددا به کشور تحمیل می شود و شرایط سخت اقتصادی که ایجاد شده است، انتظارات و مطالبات مردم از دولت کارآمدی، رعایت انصاف و عدالت و برخورداری از معیشت سالم است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه وظیفه دولت در این شرایط سنگین تر می شود، اضافه کرد: در حوزه عدالت در تکالیف قانون برنامه ششم توسعه ماده ۱۰۱ به صورت شفاف به عدالت جنسیتی اشاره دارد.

وی گفت: بازماندگی از تحصیل یا ترک تحصیل دختران ممکن است در برخی از نواحی به دلایل مختلف اتفاق بیافتد که آسیب های جدی به این دختران وارد می کند.

ابتکار تاکید کرد: باید برای بازماندگی از تحصیل دختران برنامه ریزی کنیم تا این مساله به حداقل برسد؛ البته در برخی از استان ها پسران بازمانده از تحصیل نیز داریم و رفع این مشکل در دستور کار دولت قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: در ماده ۱۰۲ برنامه ششم توسعه نیز بر بحث خانواده اشاره و تقسیم کار بین دستگاهی در این ارتباط انجام شده است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به نیاز جامعه به مهارت های زندگی ادامه داد: اگر به مهارت های زندگی از سنین کودکی توجه شود بسیاری از آسیب های اجتماعی که امروز با آن مواجه هستیم، کاهش پیدامی کند.

وی اضافه کرد: به دلایل مختلفی با اختلالات ارتباطی در داخل خانواده مواجه هستیم و شبکه های اجتماعی جای بسیاری از این روابط در خانواده را می گیرد و مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

ابتکار در خصوص توجه به وضعیت زنان سرپرست خانوار نیز گفت: در بودجه سال جاری ۲۳۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار پیش بینی شده و برای تامین این اعتبار تلاش می کنیم .

وی افزود: توان افزایی زنان تحصیل کرده و سرپرست خانوار و تمام زنان و دخترانی که نیاز به اشتغال دارند یکی از رویکردهایی است که به آن به صورت ملی پرداخت می شود و امیدواریم بتوانیم مشارکت دستگاه های دولتی و هم افزایی بخش خصوصی را در این زمینه داشته باشیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در خصوص زنان روستایی اظهار داشت: با سازمان نهضت سوادآموزی تفاهم نامه مشترکی برای سوادآموزی زنان روستایی و عشایری منعقد کرده ایم.

وی همچنین به حمایت از صندوق های خرد بانوان اشاره کرد و گفت: در دو طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار در سطح دولت تلاش کردیم که سهم زنان از این تسهیلات پیش بینی شود و طرح دیگری را در دست داریم تا سهم زنان در گرفتن تسهیلات را تسهیل کنیم و به بسیاری از زنان که دسترسی به وثیقه های سنگین ندارند، کمک کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه بر ضرورت آموزش مهارت های زندگی به همه آحاد جامعه تاکید کرد و گفت: تمرکز بر روی تربیت صحیح و آموزش های زندگی به ویژه از سوی رسانه ها و افراد تاثیرگذار می تواند بخش قابل توجهی از آسیب های اجتماعی را مدیریت کند.

مجید خدابخش با اشاره به موضوع زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: با ارائه آموزش های مهارتی می توان جمعیت زنان سرپرست خانوار و آسیب های ناشی از آن را کاهش داد، هرچند در زمینه حمایت از این قشر سیاست های دولت باید اجرایی شود.