بانوان ورزشکار ایران ۳۴ مدال در بازی‌های آسیایی بعد از انقلاب اسلامی کسب کرده اند که از این تعداد ۳۰ مدال آن در دو دوره گذشته رقم خورده است. 


کسب ۳۰ مدال از کل مدال‌های بانوان ورزشکار ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ نشان از خیزش و دهه طلایی ورزش بانوان دارد که امید می‌رود با توجهی که دولت دوازدهم، وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به رشد و توسعه ورزش بانوان دارند این روند صعودی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی ادامه پیدا کند.

در ادامه به روند حضور و مدال آوری بانوان ایران در هفت دوره بازی‌های آسیایی پس از انقلاب اسلامی که کاروان ایران در آن حضور داشته، مروری خواهیم داشت.

سال ۱۹۹۰ و بازی‌های آسیایی پکن نخستین دوره حضور بانوان ورزشکار ایران در این مسابقات بود که لیدا فریمان تنها بانوی کاروان ایرن در بین ۱۲۵ ورزشکار مرد ما بود که تلاش او در رشته تیراندازی به مدال ختم نشد.

در دوازدهمین دوره مسابقات آسیایی که به میزبانی هیروشیمای ژاپن برگزار شد تعداد بانوان ورزشکار ایران به دو نفر رسید که لیدا فریمان و لیلا تقی پور هر دو در رشته تیراندازی حضور داشتند که نتوانستند برای کاروان ایران مدال کسب کنند.

بانکوک تایلند میزبان سیزدهمین دوره بود که ۸ ورزشکار بانوی ما در دو رشته تیراندازی (۴ نفر) و قایقرانی (۴ نفر) بدون مدال به کار خود پایان دادند.

بازی‌های آسیایی بوسان کره جنوبی آغاز مدال آوری بانوان ایران بود. در این دوره پروانه تاجی در تکواندو مدال برنز کسب کرد و مدال نقره تیمی تیراندازی ۱۰ متر به بانوان تیرانداز کشورمان رسید.

پانزدهمین دوره بازی‌ها به میزبانی قطر با سه مدال برای بانوان ایران همراه بود. آتوسا پورکاشیان در شطرنج تیمی همراه با احسان قائم مقامی و الشن مرادی مدال برنز شطرنج تیمی را به ارمغان آورد و افسانه شیخی و مهروز ساعی در رشته تکواندو ۲ برنز دیگر را نصیب کاروان ایران کردند.

اما خیزش مدال آوری بانوان از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ ژو چین آغاز شد. جایی که بانوان ورزشکار کشورمان توانستند ۱۴ مدال کسب کنند و نخستین مدال طلای بانوان ایران را خدیجه آزادپور در ووشو به ارمغان آمد.

چهار مدال نقره بانوان در این مسابقات توسط الهه احمدی (۵۰ متر سه وضعیت)، مدال تیمی (۱۰ متر سه وضعیت)، راحله آسمانی و پریسا فرشیدی در تکواندو به دست آمد.

همچنین تیم کبدی بانوان، فاطمه چالاکی و سمیرا ملکی پور (کاراته)، تیم چهار نفره سبک وزن روئینگ، تیم تیراندازی ۵۰ متر سه وضعیت، سارا خوش جمال فکری، سمانه شش پری و سوسن حاجی پور (تکواندو) و الهه منصوریان (ووشو) ۹ مدال برنز بانوان ایران را در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی کسب کردند.

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی اوج مدال آوری بانوان ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. شیر زنان ایران در هفدهمین دوره بازی‌ها توانستند ۱۶ مدال برای کشورمان کسب کنند. رنگ مدال‌ها هم در این دوره بهتر شد به طوری که ۲ طلا، ۸ نقره و ۶ برنز سهم ورزش بانوان کشورمان از این مسابقات شد.

نجمه خدمتی (تپانچه بادی ۱۰ متر) و حمیده عباسعلی (کاراته) دختران طلایی ایران در این دوره بودند.

۸ نقره ایران توسط نرجس امام قلی نژاد (تپانچه بادی ۱۰ متر)، (تیم تپانچه بادی ۱۰ متر)، لیلا رجبی (پرتاب وزنه)، (تیم کبدی بانوان)، سوسن حاجی پور، فاطمه روحانی و اکرم خدابنده (تکواندو) و الهه منصوریان (ووشو) به ارمغان آمد.

همچنین آرزو حکیمی (قایقرانی: کایاک یک نفره ۲۰۰ متر)، سونیا گماری (قایقرانی: اسلالوم انفرادی)، سولماز عباسی زاده (قایقرانی: روئینگ یک نفره)، (تیم روئینگ چهار نفره بانوان)، فاطمه چالاکی و نسرین دوستی (کاراته) توانستند ۶ مدال برنز را از این مسابقات برای ایران کسب کنند.

اما در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی که به میزبانی اندونزی آغاز شده است، بزرگترین کاروان ایران حضور دارد که برای نخستین بار حدود یک سوم از اعضای این کاروان که دو برابر دوره قبل است را بانوان ورزشکار کشورمان تشکیل می‌دهند. بانوانی که با حمایت دولت و نگاه ویژه وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به این دوره از بازی‌ها اعزام شدند تا برای کشورمان افتخار آفرینی کنند.