اولین نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر ابتکار در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در هفته دولت برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، دکتر معصومه ابتکار در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: نگاه ما در بحث اقتصاد مقاومتی و سیاست‌هایی که رهبر انقلاب تبیین کردند این است که بتوانیم در مقابل تکانه‌ها با توانمندی‌های داخلی  بایستیم و نظر به تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، کارگروه اقتصاد مقاومتی این معاونت باید به فکر تقویت بنیه خانواده‌ها در ابعاد مختلف باشد.

وی ادامه داد: طرح‌های مختلفی مانند تاب آوری اجتماعی توسط معاونت در حال اجراست که تاکنون یک دوره در استان ها اجرا شده و دور دوم آن ۳۰۰ در نقطه کشور در حال انجام است.

ابتکار تاکید کرد: طرح تاب آوری از این جهت مهم است که تسهیل‌گران سراغ آسیب‌پذیرترین بخش جامعه می‌روند تا به شناخت آسیب‌ها، خودباوری و شناسایی توان افراد برای مقابله با مشکلات کمک می‌کند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی و شورای اجتماعی کشور، ما را در تحقق کامل طرح تاب آوری همراهی می‌کنند، افزود: بخشی دیگری از طرح تاب آوری، مسائل اقتصادی است که اقتصاد مقاومتی جزیی از آن به حساب می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه تاب آوری مربوط به زمان حاضر نمی شود، گفت: این طور نیست که به دلیل شرایط جدید اقتصادی و تحریم‌ها، دولت به دنبال اجرای این طرح باشد بلکه طرح تاب آوری اجتماعی از حدود سه سال قبل اجرا شده و اکنون اجرای فاز دوم و سوم آن در جریان است

ابتکار ادامه داد: کارگروه اصلاح الگوی مصرف یکی از دیگر از کارگروه‌هایی است که در معاونت زنان فعالیت خود را آغاز کرده و طی یک سال نتایجی داشته است. بنابراین طرح تاب آوری و کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی و اصلاح الگوی مصرف، دارای پیوندهایی هستند که با همکاری یکدیگر می‌توانند در شناسایی آسیب‌ها و حل آنان نقش مهمی داشته باشند.

معاون رئیس جمهوری اصلاح الگوی مصرف را با آموزش به خانواده‌ها قابل اجرا و تحقق دانست و افزود: با توجه به شرایط جدیدی که برای کشور به وجود آمده آموزش اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی به خانواده‌ها می‌تواند در کاهش آسیب‌ها نقش بسزایی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه الگوی مصرف خانواده‌ها غلط است و باید مورد اصلاح قرار گیرد، گفت: متاسفانه بیش از یک سوم فرآورده‌های غذایی در ایران به دلیل الگوی غلط مصرف هدر می‌رود که اگر آن را فقط با میزان مصرفی آب مقایسه کنیم بیش از ۲۸ میلیارد متر مکعب آب کشور هدر می‌رود. معاونت زنان و خانواده همکاری خوبی با وزارت نیرو دارد و نشست‌های متعددی را برای اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش آب برگزار کرده است.

ابتکار در ادامه افزود: همزمان با اجرای این طرح‌ها، معاونت امور زنان و خانواده، طرح  گفت‌وگوی ملی خانواده و بین نسلی را از ابتدای دولت دوازدهم دنبال کرده تا از این طریق بتواند مشکلات خانواده‌ها را با ایجاد فرهنگ گفت‌وگو کاهش دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: آموزش اشتغال یا کارآفرینی بدون خروجی بی فایده است. تاکنون بسیاری از استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاها طرح اشتغال پایدار را اجرا و ساعات زیادی را صرف آموزش کرده اند.اما اگر آموزش ها بدون خروجی باشد و باعث اشتغال پایدار نشود، بی فایده است

ابتکار تصریح کرد: تمام کارگروه‌های معاونت باید به نقش و سهم زنان توجه و تعادل جنسیتی را رعایت کنند. بخشی از اقتصاد مقاومتی با مشارکت و حضور زنان قابل تحقق است؛ نگاه ما در معاونت به خانواده‌هاست، زیرا خانواده سالم نقش بسزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی دارد.

در ادامه این نشست نمایندگان دستگاه‌های مختلف نظرات و پیشنهادات خود را برای اجرای بهتر اقدامات در کارگروه اقتصاد مقاومتی ارائه کردند..