در این نشست فعالان تشکل های اجتماعی، مردم نهاد و احزاب سیاسی چهارمحال و بختیاری دیدگاه های خود را مطرح کردند. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: براساس یک مطالعه علمی، گفت و گو بین اعضای خانواده ها از ۲ ساعت در شبانه روز طی ۱۰ سال گذشته، اینک به ۲۰ دقیقه کاهش یافته است.معصومه ابتکار در نشست با فعالان اجتماعی، سیاسی، تشکل های مردم نهاد و کارآفرین چهارمحال و بختیاری افزود: وجود اختلالات مهارتی در بین خانواده ها باعث ایجاد لکنت زبان در گفت و گوی خانواده ها شده و این کاهش زمان گفت وگو دلایل مختلفی از جمله مشغله کاری است.

وی گفت: این لکنت زبان و اختلال مهارتی باعث افزایش سوء تفاهم، خشونت و افسردگی در بین خانواده ها خواهد شد.

ابتکار اظهار داشت: رفع این اختلالات مهارتی در خانواده ها از مهمترین موضوعاتی است که از سوی این معاونت پیگیری می شود که برای آن طرح ملی گفت وگو بین نسلی را تدوین کرده است.

به گفته وی، یکی از استانها از نظر اعتیاد مشکلی ندارد و سفید است ولی از نظر خشونت درصد بالایی دارد و حتی وضعیت اشتغال خوبی دارد و نمی توان مساله اشتغال و اعتیاد را باعث کاهش گفت وگو بین اعضای خانواده دانست.

ابتکار اظهار داشت: یکی از راهکارهای مهم برای از بین رفتن این لکنت زبان و اختلال مهارتی در بین خانواده ها اجرای طرح ملی گفت و گوی ملی و بین نسلی است که با آموزش و پرورش و دانشگاه ها نیز این مساله با همکاری معاونت زنان و خانواده رئیس جمهوری دنبال می شود.

معاون رئیس جمهوری ترویج نشاط را یکی برنامه های مهم دولت عنوان کرد و افزود: دولت طرح نشاط را پیگیری می کند، زیرا نشاط نقش مهمی در کاهش افسردگی و اختلالات مهارتی دارد.

به گفته وی، دولت دوازدهم برنامه های خود را در حوزه خانواده براساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری

، ماده ۱۰۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور و سیاست های اختصاصی رئیس جمهوری دنبال می کند.

ابتکار با بیان اینکه خانواده متعالی ترین نهاد بشری است، افزود: دولت با همکاری قوه قضاییه و مقننه برای بهبود، استحکام، ارتقا و شکوفایی بنیان خانواده توجه ویژه ای خواهد داشت.

وی اظهار داشت: دولت تلاش می کند تا کارکردهای تاریخی و الهام بخش خانواده در حوزه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه کمرنگ نشود.

معاون رئیس جمهوری لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را از مهمترین دستاوردهای دولت و مجلس در بخش خانواده عنوان کرد و گفت: اجرای این قانون در کشور منتظر ابلاغ شورای نگهبان است و دولت برای اجرای آن آمادگی کامل دارد و قوه قضاییه نیز باید بخشی از این قانون را اجرایی کند.

ابتکار، یکی از طرح های دولت در بخش زنان و خانواده را تدوین لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت عنوان کرد و گفت: رفع خشونت علیه خانواده در این سند دیده شده است.

وی ادامه داد: حمایت از بانوان تنها راهکار رفع این مشکل نیست و در بخش آقایان نیز این حمایت ها باید عملیاتی شود، زیرا پرداخت مهریه برای مردان با توجه به افزایش قیمت سکه اینک به یک معضل تبدیل شده است.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: راهکارهای انسجام خانواده در دوره ای که مسائل مختلف از جمله شکاف های نسلی، اقتصادی، قومی، اجتماعی و فرهنگی می تواند باعث از هم پاشیدگی و گسست خانواده ها شود، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ابتکار، با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی برای این انسجام و گفت و گوی بین نسلی باید از درون تلاش کرد، افزود: آمریکا پس از خروج از برجام جنگ روانی علیه ایران به راه انداخت و وحدت و انسجام ملی را هدف قرار داد.

وی تصریح کرد: اشتغال مهمترین بحث کشور است و کسی آن را انکار یا دست کم نمی گیرد، ولی باید در هر مبحث اشتغال شاخص ها را هم در نظر گرفت.

بگفته ابتکار، دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت، اشتغال را مهمترین برنامه خود در نظر گرفت و مهمترین نقد به قبل از دولت یازدهم نیز این است که در آن دوران، وقت کشور تلف شد و نرخ اشتغال به صفر یا منفی رسید.

وی افزود: در فضای پس از برجام، سرمایه گذاری های خوبی در کشور انجام شد و از سال ۹۵ تا ۹۶ حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شد که ۶۰ درصد این اشتغال در بخش زنان بود.

منبع: ایرنا

ابتکار با بیان اینکه نیروی تحصیلکرده و جوان به عنوان سرمایه اصلی کشور است، اظهار داشت: نیروی متخصص به عنوان یک سرمایه ملی است و در برخی موارد یکی از عللی که بر دولت ترامپ فشار آوردند تا از برجام خارج شود، نیروی متخصص و توان جوانان ایرانی است.

به گفته وی، ایران در مساله برجام نرمش قهرمانانه داشت و ما پایبند به توافقنامه بودیم، ولی طرفی که به این توافقنامه پایبند نبود، طرفی است که جنگ یکطرفه روانی را با دشمنی علیه ملت ایران به راه انداخته تا جوانان را نسبت به آینده نظام ناامید کند.

ابتکار با بیان اینکه دولت برای ایجاد اشتغال برنامه های خوبی را اجرا کرده است، افزود: یکی از عللی که باعث شد آمریکا و بدخواهان ایران، دشمنی خود را افزایش دهند همین افزایش شاخص ها در کشور و حضور در بازارهای جهانی و تحولات مهم اقتصادی ایران بود.

ابتکار اظهار داشت: دولت یک بسته یک میلیارد دلاری برای حمایت از تولید و اشتغال موجود را در نظر گرفته است تا مشکلات موجود را با کمترین اثر پشت سر بگذارد.