رییس فراکسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب یک فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی گفت: در صورت تصویب کلیات و جزییات این طرح و تایید شورای نگهبان ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال ممنوع می شود.

فریده اولادقباد با اشاره به تصویب یک فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی گفت: در صورت تصویب کلیات و جزییات این طرح و تایید شورای نگهبان ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال ممنوع می شود.

رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر در بسیاری از استان ها این اتفاق می افتد و حتی در تهران در حاشیه ها و بخش ها و سکونتگاه های رسمی نیز مواردی به ما گزارش شده است.

وی با اشاره به دیدارهای فراکسیون زنان برای بررسی این طرح با علما و مراجع عظام تقلید در قم گفت: مهمترین علتی که باعث شد فراکسیون زنان به این موضوع ورود پیدا کند آثار و تبعات جسمی و روحی بود که برای این دختران ایجاد می شد به هر حال دخترانی که زیر ۱۳ سال ازدواج می کنند معمولا با تصمیم گیری والدین تن به این ازدواج ها می دهند و خودشان رضایتی ندارند و بعد از مدتی که شرایط سنی آنها می گذرد و وارد مسایل اساسی زندگی می شوند دچار مشکلات روحی، اضطراب و پرخاشگری می شوند.

رییس فراکسیون زنان تصریح کرد: یکی از موارد دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که این دختران بعد از ازدواج از ادامه تحصیل باز می مانند و نمی توانند مهارت های اصلی زندگی را آموزش ببینند.

وی با طرح این سوال که آیا اگر دختری به بلوغ جسمی برسد به بلوغ اجتماعی نیز رسیده است؟ گفت: صرف اینکه دختران به بلوغ جسمی می رسند نمی تواند دلیلی برای ازدواج آنها و تشکیل خانواده باشد قطعا دختران در این سن نمی توانند وظایف همسری و مادری را به خوبی انجام دهند، آنها هنوز خودشان کودک هستند و مهارت های اصلی زندگی را فرا نگرفته اند که بتوانند مسئولیت خانواده و تربیت فرزند را به عهده بگیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: معمولا این دختران به دلیل اینکه دچار افسردگی و اضطراب می شوند مورد خشونت کلامی و جسمی قرار می گیرند و بعد از مدتی به دلیل چالش هایی که با آن مواجه هستند، طلاق می گیرند.

وی بیان کرد: البته یکی از مواردی که باید بعد از تصویب این طرح در مجلس و تایید آن از سوی شورای نگهبان مورد دقت مسئولان در استان های مختلف قرار گیرد این است که مراقب ازدواج های غیر رسمی باشند و امیدواریم رسانه ملی با آموزش و آگاهی به مردم به این موضوع کمک کند که خدایی ناکرده بعد از تصویب، تایید و اجرای این قانون شاهد ازدواج های غیر رسمی نباشیم و تمامی ازدواج ها با ثبت رسمی انجام شود.