معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: امیدواریم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به زودی با رفع اشکالات آن در مجلس شورای اسلامی تصویب شود و ما در دولت آمادگی برای اجرای آن را اعلام می کنیم. معصومه ابتکار روز چهارشنبه در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک با شعار عدالت برای کودکان و نوجوانان، افزود: کودکان گاهی توسط نسل کنونی مورد سوء استفاده قرار می گیرند، آنان امکان دفاع از خود و بیان مشکلاتشان را ندارند بنابراین ما باید صدای کودکان باشیم و از جایگاه آنها مسائل را ببینیم.

معاون رئیس جمهوری گفت: حق دسترسی به آموزش، بهداشت، سلامت، محیط آرام به دور از خشونت و حق استفاده از محیط زیست، آب و غذای سالم از حقوق کودکان است و باید تلاش کنیم به دور از مصلحت جویی برای کودکان تلاش کنیم فضا و دنیای بهتری را برای آنان ترسیم کنیم.

وی ادامه داد: رعایت حقوق کودکان و توجه به آینده آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چون آنان آینده سازان کشور هستند.

ابتکار تصریح کرد: باید افق آینده کودکان را ببینیم. معتقدیم آینده ای وجود دارد که متعلق به کودکان است، البته ما قوانین بین المللی، ملی و اسناد و برنامه ملی درباره حقوق کودک داریم، اگر چه مشکلات هم داریم. به همین منظور در دولت دوازدهم توجه به ملاحظات اجتماعی و فرهنگی انجام شده است و بنا نداریم مشکلات را نادیده بگیریم برای رفع مشکلات کودکان تلاش می کنیم اما تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: امیدواریم با ابلاغ این قانون روح تازه ای در جامعه برای دفاع از حقوق کودکان دمیده شود و با موفقیت های بیشتری حرکت کنیم، همچنین این نشست باید به برخی ابعاد مشکلات کودکان در سطح منطقه ای بپردازد.

وی با اشاره به برگزاری این کنفرانس به صورت منطقه ای به برخی مشکلات موجود کودکان در کشورهای مختلف از جمله یمن نیز اشاره کرد و افزود: موضوع مشکلات کودکان باید مورد توجه همه قرار گیرد، اگر چه اکنون شرایط اسفناک کودکان یمنی برای همه قابل مشاهده است به طوری که متاسفانه ٨۵ هزار کودک یمنی بر اساس آخرین آمار از سازمان ملل متحد جان خودشان را از دست داده اند.

ابتکار افزود: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری طرح گفت و گوی ملی و خانواده برای توان افزایی خانواده در مهارت های ارتباطی را در برنامه های کاری داریم و حمایت از کودکان در معرض آسیب از دیگر برنامه های این معاونت است.

وی توجه به موضوع اورژانس اجتماعی برای حمایت از کودکان و نوجوانان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در اورژانس اجتماعی نیز توجه داریم تا حقوق کودکان و نوجوانان رعایت شود و توجه به مهارت های زندگی برای کودکان از دیگر برنامه های این معاونت با همکاری وزارت آموزش و پرورش است. همچنین با این وزارتخانه برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل به ویژه دختران برنامه داریم. البته این برنامه بیشتر در مرزها به خاطر وجود مهاجران است.

ابتکار ادامه داد: یکی دیگر از برنامه هایی که اکنون با تصویب هیأت دولت می تواند زمینه اجرایی پیدا کند، حق درخواست تابعیت کودکان دارای مادران ایرانی و پدران خارجی است که امیدواریم این موضوع هم هر چه سریعتر اجرا شود تا کودکان بتوانند از تابعیت ایرانی هم برخوردار شوند.

کنفرانس منطقه ای حقوق کودک با شعار عدالت برای کودکان و نوجوانان امروز (چهارشنبه) با حضور علیرضا آوایی وزیر دادگستری و پرفسور فیلیپ جفه، عضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل و رئیس مرکز مطالعات حقوق کودک دانشگاه ژنو آغاز و تا نهم آذر در محل باغ موزه دفاع مقدس ادامه دارد.