معاون رییس جمهور در حوزه زنان و امور خانواده گفت: توانمندسازی خانواده ها به ویژه زنان در عرصه های مختلف از اولویت های دولت در برنامه ششم توسعه است. 


معصومه ابتکار روز شنبه در نشست شورای اداری استان ایلام با محوریت بررسی وضعیت زنان اظهار داشت: سند توانمندسازی وضعیت زنان و خانواده و برنامه عمل این سند تدوین شده که در صدد گنجاندن آن در اعتبارات سال ۹۸ هستیم.

وی افزود: از جمله سیاست های دولت برای قشر زنان، اجرایی کردن برنامه هایی مبتنی بر دانش و فناوری روز بر اساس اهداف از پیش تعیین شده است که در این میان کارگزاران نگاه ویژه تری به زنان روستایی دارند.

معاون رییس جمهور در حوزه زنان و امور خانواده توضیح داد: توسعه پایدار روستاها با استفاده از توان و پتاسیل بانوان از اهداف دولت است که در این راستا افزایش توان افزایی صندوق های اعتبارات خرد، حمایت از طرح های نوین بازار پسند و تلاش برای افزایش میزان مشارکت زنان در حوزه های مختلف در دستور کار دولت قرار دارد.

به گفته ابتکار از جمله برنامه های دولت توانمندسازی منطقه ای سازمان های مردم نهاد در سیاست گذاری ها و جلب مشارکت آنها در دیده بانی از فعالیت های دولت با محوریت نقد و یپشنهاد به کارگزاران است.

وی با بیان اینکه در مقطع کنونی هدف دشمنان ناامید کردن مردم از نظام و انقلاب و ایجاد فاصله بین مردم و کارگزاران نظام است، تاکید کرد: دولت نیز باید با شفافیت برنامه های عمل خود را برای مردم تشریح و عملیاتی کند.

ابتکار یادآور شد: هم اکنون از سیاست های اصلی و مهم دولت حرکت به سوی توسعه پایدار نقاط مختلف کشور برای ارتقای کشاورزی، تولید، صنایع کوچک، مشاغل خانگی، فناوری های نوین، صنایع دستی بازار پسند، ایجاد فرصت های نوین اشتغال پایدار است.

معاون رئیس جمهور یکی از ارکان اصلی دولت تدبیر و امید را رعایت عدالت اجتماعی در همه ابعاد و زمینه ها از جمله عدالت اقتصادی، اشتغال، جنستی، آموزش، بهداشت، ورزش، ازدواج و ... برشمرد و تاکید کرد: طبق قانون اساسی همه مردم فارغ از جنسیت و قومیت از این حوزه ها به صورت مساوی بهره مند باشند.

ابتکار با اشاره به اینکه توانمندی زنان در عرصه های مختلف غیر قابل انکار است، افزود: باید از استعداد، توان و ظرفیت غنی بانوان برای پیشبرد اهداف کشور و نظام بهره گیری کرد.

معاون رییس جمهور در حوزه زنان و امور خانواده با اشاره به موضوع اشتغال تاکید کرد: اشتغال آبرومند یک نیاز مهم برای همه افراد اعم از زن و مرد است و باید زمینه کسب درآمد عزتمند برای بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران با تحصیلات عالی فراهم شود.

امر به معروف و نهی از منکر باید از درون خانواده شروع شود

 نماینده ولی فقیه در ایلام گفت: دشمنان و بدخواهان به جایگاه بلند و عظمت زن در اسلام آگاه هستند و چون می دانند که نقش آنها بی بدیل بوده درصدد هستند تا با هجمه علیه آنها و تهاجم فرهنگی نظام و بنیان خانواده را متزلزل سازند.

حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام، امروز در جلسه شورای اداری استان ایلام که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در سالن کنفراس استانداری در حال اجراست اظهار داشت: در تاریخ اسلام نقش زنان بسیار محوری و پررنگ بوده است.

وی افزود: حضور بانوان در تاریخ اسلام و نقش بی بدیل آنها یکی از نشانه های جایگاه و منزلت انها در دین اسلام است.

امام جمعه ایلام خاطر نشان کرد: در حادثه و حماسه بزرگ عاشورا حضرت زینب (س) با افشاگری های خود در کوفه و شام سبب شد تا پیام عاشورا به گوش همه برسد.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار عنوان کرد: زنان ایلامی نیز با تاسی از بانوی بزرگ عاشورا در طول ۸ سال دفاع مقدس در کنار مردان و در راه دفاع از این مرز و بوم ایستادند و ایثار آنها در تاریخ جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: دشمنان و بدخواهان به جایگاه بلند و عظمت زن در اسلام آگاه هستند و چون می دانند که نقش آنها بی بدیل بوده درصدد هستند تا با هجمات علیه آنها و تهاجم فرهنگی نظام و بنیان خانواده را متزلزل سازند.

نماینده ولی فقیه در استان ایلام با اشاره به عدم نظارت کافی در صدا و سیما تاکید کرد: متاسفانه گاهی اوقات صحنه هایی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود که  خجالت آور است و این مهم در چارچوب اسلام نیست.

وی اضافه کرد: نظام خانواده نخستن و مهمترین بنیان در جامعه است زیرا که خانواده کانون تربیت و پرورش کودکان است و همه ما نسبت به خانواده مسؤول هستیم.

این مدرس حوزه ابراز کرد: مساله تهاجم فرهنگی دشمن علیه خانواده بسیار جدی بوده و باید با کارهای فرهنگی در سانه ها در مقابل این هجمات ایستاد و باید امر به معروف و نهی از منکر را از خانواده شروع کرد.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار در پایان گفت: وضعیت بیکاری در استان ایلام بسیار نگران کننده است که یکی از راه های کاهش آمار بیکاری تقویت صنایع دستی بوده و در آن زنان نقش مهمی خواهند داشت.

۱۸ درصد پست های مدیریتی ایلام در اختیار زنان است

همچنین قاسم سلیمانی دشتکی روز شنبه در جلسه شورای اداری استان ایلام با محوریت بررسی وضعیت زنان استان اظهار داشت: از این تعداد مدیریت عالی پنج درصد،

قاسم سلیمانی دشتکی روز شنبه در جلسه شورای اداری استان ایلام با محوریت بررسی وضعیت زنان استان اظهار داشت: از این تعداد مدیریت عالی پنج درصد، پایه ۱۰ درصد و عملیاتی ۲۸ درصد است.

وی افزود: در استان ایلام هفت مدیرکل زن، ۱۳ معاون و ۲ بخشدار زن وجود دارد که حکم سومین بخشدار زن نیز در طی روزهای آتی ابلاغ می شود، همچنین ۹ درصد شامل ۶ نفر از اعضای شورای اسلامی شهر، ۴۴ شورای اسلامی روستا و ۲۲ دهیار را زنان تشکیل داده اند.

استاندار ایلام یادآور شد: ۳۴ درصد کارکنان دولت را زنان تشکیل داده اند که بیشترین آمار اشتغال دولتی بانوان در دستگاه هایی چون جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و علوم پزشکی است.

سلیمانی دشتکی گفت: بر اساس آمار ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در استان ایلام دارای پرونده حمایتی هستند که چهار هزار نفر آنها تحت پوشش بهزیستی و ۱۱ هزار تحت حمایت کمیته امداد هستند.

استاندار ایلام اعلام کرد: پنج هزار نفر از بانوان استان عضو داوطلب جمعیت هلال احمر استان ایلام هستند و همچنین در استان ۴۳۰ تشکل تعاونی و ۷۴ ثمن فعال بانوان وجود دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های استان ایلام در حوزه های مختلف تاکید کرد: مرز مهران یکی از مهمترین پتاسیل های استان ایلام در زمینه گردشگری مذهبی ، صادرات و تجارت است و در این مرز تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار کالا صادر شده است.

سلیمانی دشتکی افزود: همچنین استان ایلام دارای آثار باستانی و تاریخی و صنایع دستی بی نظیری است که شرایط گردشگری را دارد و نیز اربعین یک ظرفیت غیر قابل انکار برای معرفی استان در زمینه های مختلف به زائران است.

وی گفت: خروج از تفکرات تولید سنتی از نیازهای مبرم ایلام است که باید این استان به سمت تولید ایده های نوین از جمله کشت و عرق گیری و بسته بندی گیاهان دارویی و زینتی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، تولید محصولات غذایی بسته بندی شده با هدف صادرات به بازارهای داخلی و خارجی حرکت کند.

استاندار ایلام اظهار داشت: باید طرح های ابداعی بازار پسند باشند و به منظور سودآوری باید قبل از اجرای طرح نیازسنجی های بازار توسط مجریان طرح ها اجرا شود.

ابتکار صبح امروز در بدو ورود به استان ایلام از مرکز اورژانس اجتماعی و شیرخوارگاه اداره کل بهزیستی و نمایشگاه صنایع دستی زنان بازدید کرد.