معاون اول رییس جمهور در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: با تصویب هیات دولت حمیرا ریگی فرماندار زن اهل سنت شهرستان قصرقند به زودی به عنوان سفیر ایران درکشور برونئی منصوب می شود. 


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جریان سفر به قصرقند گفت: حمیرا ریگی فرماندار شهرستان قصرقند به عنوان سفیر ایران در برونئی معرفی می‌شود. ریگی نخستین فرماندار زن در دولت یازدهم و نخستین فرماندار زن اهل سنت است که سکانداری فرمانداری شهرستان قصر قند را از ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ به دست گرفته است.

سوابق نخستین سفیر اهل‌ سنت و زن ایران چیست

جهانگیری بعد از بیان تلاش‌ها و خدمات خانم حمیرا ریگی فرماندار قصر قند برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم این منطقه، گفت: با تصمیم هیأت دولت خانم ریگی به‌عنوان دومین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران در کشور برونئی منسوب خواهند شد. این سومین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران در یک کشور خارج خواهد بود که این مسئولیت را در اختیار می‌گیرد.

حمیرا ریگی یکی از زنان بلوچ و اهل‌ سنت استان سیستان و بلوچستان است که در کارنامه خود بخشداری چابهار، مدیریت سازمان بهزیستی استان، فرماندار قصرقند را دارد. حمیرا ریگی متولد ۱۳۵۴ بوده و افزون بر ۲۰ سال تجربه در دستگاه‌های مختلف دارد. ریگی دبیر کمیسیون امور بانوان فرمانداری چابهار و دبیر کمیسیون شورای شهر چابهار بوده‌ است. ریگی، همچنین مشاور مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان، دبیر کمیسیون امور بانوان فرمانداری چابهار و دبیر کمیسیون شورای شهر چابهار بوده‌ است.

وی فعالیت‌های زیادی در زمینه اجتماعی دارد و در چند زمینه‌ای سبب آرامش نزاع و درگیری‌های طایفه‌ای شده است. در همین زمینه حمیرا ریگی درباره فعالیت کاری و خانه‌داری خود گفته است: «من دو تجربه شیرین را همزمان داشتم، شروع به‌ کار در بخشداری و بچه‌دار شدن. دو فرزندم در زمان مدیریت در بخشداری به دنیا آمدند. هم کار سیاسی می‌کردم و هم مادر بودم و خوشبختانه هیچ خللی در کار و زندگی‌ام ایجاد نشده است.»