رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران: زنان زمانی می‌توانند دنیا را تسخیر کنند که از دانش کافی، توانمندی و استقلال اقتصادی برخوردار باشند. 

ایجاد شده در تاریخ:  شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸ 


 

 رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه دنیای آینده از آن زنان است، گفت: زنان زمانی می‌توانند دنیا را تسخیر کنند که از دانش کافی، توانمندی و استقلال اقتصادی برخوردار باشند. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد، وضع زنان بهتر شده اما هنوز با ایده آل فاصله داریم.

زهرا صدراعظم نوری، اولین شهردار زن و عضو شورای اسلامی شهر تهران در هشتمین برنامه از سلسله نشستهای ارائه تجارب زیسته زنان مدیر، تحت عنوان "مدیریت شهری زنان" بیان کرد: یکی از خلاءهایی که وجود دارد این است که آنچه تجربه می‌کنیم را انتقال نمی‌دهیم، چراکه فرهنگ مکتوب ما ضعیف است و در بیشتر مواقع تجربه ها با رفتن افراد از بین می‌رود.

وی در ادامه افزود: در دوره مدیریتی خود به مباحث فرهنگی ـ اجتماعی پرداختم که این تجربه زمینه‌ای شد تا به مدیریت شهری ورود کنم و دوره مدیریت شهری زمینه‌ای برای ورود به مدیریت محیط زیست بود. در دوره ستادی ـ سیاست گذاری، مشغول فعالیتهای شهری و سیاستگذاری هستم.

به گفته وی، در گذشته اغلب زنان را به عنوان نیروهایی که مدیریت خانه و خانواده را برعهده داشتند می‌شناختیم اما با توسعه شهرنشینی مدیریت زنان توسعه یافت. امروز زنان به مدیریت جهان می اندیشند. در واقع بیش از هرجای دیگری زنان علاقه مندند در سطح کلان و سطح جهانی خود را نشان دهند.

صدر اعظم نوری با بیان اینکه امروز دنیا در انتظار مدیریتی است که به نوعی از آن به عنوان مدیریت زنانه که صلح و آرامش و پرهیز از جنگ در آن حاکم است یاد می‌شود افزود: امروزه در کشورهای توسعه یافته پستهایی که نیازمند به تعامل هستند را به زنان می‌دهند.

وی در ادامه به شرح کارنامه کاری خود پرداخت و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران جنگ سعی کردم به عنوان فردی کمک کنم و در شهرهای جنوب و غرب کشور حضور داشتم. بعد از مجلس سوم و در ابتدای مجلس چهارم به صورت تصادفی با گروهی آشنا شدم و آنها خواستند جهت اداره و هیاتهای اجرایی و نظارت انتخابات فعالیت کنیم که همین موضوع موجب تحول سرنوشتم شد.

صدر اعظم نوری با بیان اینکه مدیران قوی مدیرانی هستند که به مجموعه شان اعتماد می‌کنند و از قدرت ریسک بالایی برخوردارند تاکید کرد: بعد از آن در دوره‌ای از شهردار تهران در خواست کردیم به ما کمک کنند و فضایی را در اختیار ما قرار دهند که سرانجام طبقه‌ای از پاساژی در اختیار ما قرار گرفت. آن فضا طی ۱۰۰ روز به موسسه فرهنگی تبدیل شد. این فعالیت زمینه‌ای برای انجام کارهای بزرگتر بود.

وی افزود: پس از آن قرار شد در جنوب تهران در اراضی گورستان متروکه با وسعت ۱۵۰ هزار متر فعالیت کنیم که آن پروژه فرهنگسرای خاوران بود و طی ۱۸ ماه آن را به بهره برداری رساندیم.

رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این فعالیتها باعث شد شهردار تهران عده ای از جوانان توانمند را انتخاب کند و پیشنهاد شد به عنوان شهردار یکی از مناطق فعالیت کنم هرچند این اتفاق باعث شد برخوردهای منفی و مثبتی داشته باشد و بسیاری از افراد این اتفاق را امری نمایشی یا سیاسی می‌دانستند.

صدر اعظم نوری در ادامه با تاکید بر موضوع تیم سازی افزود: باید زنان در زمینه کاری خود به صورت تیمی فعالیت کنند تا بتوانند کار خود را با موفقیت پیش ببرند. اگر زنان می‌خواهند مدیریت کنند باید به صورت جدی و عملیاتی در صحنه حضور داشته باشند.

وی معتقد است مدیریت زنانه یعنی داشتن روحیه زنانه، صلح، دوستی و عاطفه که می‌تواند در کار اثرگذار باشد.

صدر اعظم نوری با تاکید بر اینکه مدیر مافوق باید نسبت به مدیر زیرمجموعه خود نقش پشتیبانی و حمایتی داشته باشد گفت: باید زنان را شناسایی و به آنها اعتماد کنیم. زنان می‌توانند با فعالیت هایشان نقش محوری و الگویی داشته باشند.

وی افزود: در دوره‌ای که عضو شورای شهر هستم سعی کرده‌ام به عنوان زن، کار متفاوت تری از دیگران انجام دهم که یکی از این فعالیتها در حوزه کودکان بود. استانداردهای کودکان را در فضاهایی پیاده سازی کردیم در همین راستا سازمان یونیسف ما را به عنوان منطقه دوستدار کودک معرفی کرد.

صدر اعظم نوری با تاکید بر اینکه در تمام فعالیتهای خود سعی کرده‌ام از کارهای پوپولیستی و نمایشی پرهیز کنم خاطرنشان کرد: همه تلاشم این است که در دوران خدمت خود با مردم صادق باشم و آنچه را که هست به مردم می‌گویم، هرگز به مردم دروغ نگفتم.

وی تاکید کرد: بسیاری از زنان زمانی که به درجه مدیریت می‌رسند از زنان بهره نمی‌گیرند لذا تا زمانی که خودمان به فکر همجنسانمان نباشیم از دیگران چه انتظاریست.