ابتکار گفت:در راستای اجرای طرح کسب و کار من آموزش مهارت بنگاه داری به بانوان ارائه می شود تا آنها بتوانند منابع مورد نیاز را برای اجرای طرح های اشتغالزایی تامین کنند. 


معصومه ابتکار روز شنبه در نشست طرح بازآموزی تاب‌آوری و ارتقای توانمندی جوامع محلی در بخشداری کوزران از توابع شهرستان کرمانشاه افزود: سند ارتقای وضعیت زنان، مسیر را با اجرای طرح‌های تاب آوری از طریق افزایش توانمندی های جوامع محلی و مزیت ها در مقابل آسیب‌های اجتماعی اجرا می کنیم و در این راستا توانمندی بانوان از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی تقویت می شود.

وی با بیان اینکه طرح تاب آوری از ۲ سال پیش در معاونت امور بانوان و خانواده آغاز شده است، گفت: این طرح با جدیت و به صورت ویژه در همه استان‌ها در حال اجراست.

ابتکار با اشاره به اینکه این طرح در استان کرمانشاه هم آغاز شده و بانوان استان استقبال خوبی از آن دارند، تاکید کرد: باید از همه ظرفیت‌های موجود در جوامع محلی برای کاهش آسیب های اجتماعی و تاب آوری بانوان استفاده کنیم.

او افزود: استان کرمانشاه از ظرفیت بالایی در بخش‌های مختلف از جمله فرهنگی برخوردار است که مصداق عینی آن تنوع مذهبی و فرهنگی در این استان می باشد.

ابتکار، لباس اقوام و صنایع دستی کرمانشاه را یکی از این ظرفیت ها دانست و از مقامات محلی خواست که در این زمینه در راستای توسعه فرهنگی و کمک به توانمندی های زنان تلاش بیشتری کند.

**بانوان از فرصت اینترنت برای درآمدزایی استفاده کنند

به گفته معاون رئیس جمهوری، در راستای تهیه و تدوین نقشه تاب‌آوری، راهکارهایی برای توان‌افزایی زنان پیش بینی شده که اولین مورد آن موضوع ساختارها و تشکیل نهادهای مدنی است که این نهادهای مدنی می توانند به شکل تعاونی در بخش تعاون و کشاورزی به ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای بانوان کمک کنند.

او گفت: دولت از همه این تشکل های مدنی به ویژه در موضوع طرح تاب آوری، فعالیت‌های عام‌المنفعه، کارآفرینی و بازاریابی حمایت می کند.

ابتکار همچنین از بانوان خواست که از فرصت و ویژگی هایی که اینترنت و فناوری‌های نوین برای بازاریابی محصولات در جوامع محلی بوجود آورده، برای درآمدزایی استفاده کنند.

**۴۲ درصد تسهیلات اشتغالزایی مربوط به زنان است

وی اظهار کرد: بعد از آگاهی و ایجاد نگرش نسبت به موضوع طرح تاب آوری باید متناسب با ضروریات هر منطقه نسبت به نهادسازی اقدام کرد زیرا در صورت ایجاد تشکل های مردمی دولت بهتر و بیشتر می‌توانند از این نهادها حمایت کند.

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان اظهار کرد: این معاونت با تامین اعتبارات ویژه در قالب صندوق خرد بانوان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی به تامین اعتبارات مورد نیاز فعالیت بانوان در بخش‌های کشاورزی و تولیدی کمک می‌کند.

ابتکار به اجرای طرح «کسب و کار من» در سطح کشور و از جمله در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این طرح آموزش مهارت بنگاه داری به بانوان ارائه می شود تا آنها بتوانند منابع مورد نیاز را برای اجرای طرح های اشتغالزایی تامین کنند.

او افزود: معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری از این طرح حمایت می کند و انتظار داریم که استانداری ها نیز از آن حمایت کنند.

ابتکار گفت: از محل اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی در کشور ۴۲ درصد مربوط به بانوان است.

وی با اشاره به اینکه طرح های دیگری در این معاونت در حال اجراست، به طرح ملی گفتگوی خانواده اشاره کرد و گفت: مرحله اول این طرح در استان کرمانشاه از سوی انجمن جامعه شناسی ایران برگزار شد که ما در اجرای آن دنبال تشریح اهمیت خانواده، چگونگی بهبود ارتباطات، کاهش آسیب ها و خشونت و... هستیم.

معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده صبح روز شنبه با استقبال مسئولان استان وارد کرمانشاه شد.

حضور در نشست جوامع محلی در طرح بازآموزی تاب آوری در شهر کوزران، بازدید از اورژانس اجتماعی، خانه امن و بند نسوان و سرکشی از یک خانواده ایثارگر و معلول و شرکت در جلسه طرح ملی گفت و گوی خانواده و شرکت در جلسه شورای اداری استان از جمله برنامه های سفر ابتکار به کرمانشاه است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۳ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.