معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده از طرح ملی گفت و گوی خانواده به عنوان یک جنبش اجتماعی در استان ها یاد کرد و گفت: این طرح تنها به موضوع زنان اختصاص ندارد و مقوله ای اجتماعی است چرا که کارکرد حمایتی خانواده بسیار در معرض اختلال و آسیب است. معصومه ابتکار عصر شنبه در همایش گفت و گوی ملی خانواده در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، افزود: طرح ملی گفت و گوی خانواده از ابتدای دولت دوازدهم با همکاری دانشگاهیان، صاحبنظران و متخصصان در امر خانواده آغاز شد چرا که یکی از ماموریت های ما براساس سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری که به دولت سپرده شده، موضوع صیانت از خانواده است.

وی ادامه داد: در این طرح به موضوع خانواده از ابعاد متعدد پرداخته شده و در میان زوایای مختلف، غیر از لایحه تعیین وضعیت زنان در برابر خشونت که اکنون در قوه قضاییه است، سه لایحه جدید در دولت داریم که در واقع برای خانواده پشتوانه حقوقی و قانونی است.

ابتکار از پیگیری آموزش های قبل و بعد از ازدواج به عنوان یکی دیگر از اقدامات مورد پیگیری یاد کرد و افزود: در زمینه خانواده سالم و مستحکم به ویژه در این استان اقدامات بسیاری انجام شده، همچنین در موضوع اقتصادی زنان و توانمندسازی آنان برنامه های متعددی وجود دارد، در بازدید ۲ ساعته ای که امروز از بند نسوان زنان کرمانشاه داشتیم این موضوع در کنار آسیب هایی که در دیگر استان ها وجود دارد، اهمیت داشت.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: استان کرمانشاه سی و یکمین استانی است که میزبان طرح گفت و گوی ملی خانواده شده ولی در زمینه مباحث و طرح تاب آوری آن جزو استان های نخست می باشد و به دلیل بحث زلزله طرح تاب آوری در این استان مقدم شد.

این مسئول یادآور شد، این نشست در ادامه کار انجمن جامعه شناسی است و جلسه ای است که می خواهیم موضوع گفت و گوی خانواده را به صورت عمومی تر مطرح کنیم و از صاحبنظران، دانشگاهیان، متفکرین، تشکل ها و مقامات استان، خواهان کمک و همفکری بیشتر در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه طرح ملی گفت و گوی خانواده تنها به موضوع زنان اختصاص ندارد، ادامه داد: بدیهی است جوامعی که نتوانند استحکام خانواده را حفظ کنند دچار خسران و ضرر خواهند شد.

ابتکار اضافه کرد: اقتصاد پویا در خانواده سالم ریشه دارد و چنین خانواده ای می تواند پشتوانه ای برای اقتصادی پویا و روبه رشد شود و اهمیت خانواده را در تعالیم دینی می توانیم به وضوح ببینیم چرا که خانواده مامن و محل سکون و آرامش است و در تربیت و پرورش فکری و روحی افراد نقش بارز دارد.

ابتکار ادامه داد: آسیب هایی که به خانواده وارد می شود جنبه جهانی دارد که یکی از این آسیب های مشترک به مهارت های ارتباطی و کمیت و کیفیت روابط خانواده تعلق دارد که بیش از قبل دچار اختلال شده است.

ابتکار معتقد است، ساعات گفت و گو بین اعضای خانواده از ۲ ساعت به ۲۰دقیقه و از نظر تعداد کلمات از یک هزار و ۵۰۰ کلمه در ۲۴ساعت به کم تر از ۵۰۰ کلمه رسیده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در خصوص اختلال در کیفیت روابط به بالا بودن سوءتفاهم اشاره کرد و گفت: عدم درک متقابل، پایین بودن قدرت شنیداری و درک نکردن سخنان یکدیگر، باعث بالا رفتن خشونت شده و موجب شده که خانواده نتواند سختی ها را در کنار یکدیگر تحمل کند.

ابتکار از گفت و گوی بین نسلی به عنوان یکی دیگر از موضوعات مورد نظر یاد کرد و گفت: امروزه اکثر نوجوانان به دلیل شکاف بین نسلی، احساس می کنند درک نمی شوند که انجام مطالعات علمی و اصولی در این زمینه ضرورت می یابد.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا خانواده کارکرد اصلی خود را از دست داده و با بحران تنهایی مواجه شده که شبکه های اجتماعی در کمرنگ شدن موازین اخلاقی و اجتماعی کم تاثیر نیست و با وجود اینکه منافع بالا دارد ولی کاربران هنوز از مهارت های درست برای استفاده برخوردار نیستند.

ابتکار افزود: باید بتوانیم موضوع اختلال ارتباطی را با یک مواجه درست که در این طرح گنجانده شده رفع کنیم و این کار را همزمان با انجمن جامعه شناسی با آموزش و پرورش آغاز کرده ایم و با آموزش عالی و تشکل های دانشجویی نیز آغاز شده و کارهای مشترکی با دیگر بخش های مربوطه در حال انجام است که این فاز نخست است و فاز دوم به زودی آغاز می شود.

وی با بیان اینکه هر استان نسخه اصلی خود را در این طرح با توجه به نوع آسیب ها دارد، اظهار داشت: استان کرمانشاه سرشار از فرصت ها است و مردمانی سخت کوش و صبور دارد و توانمندی های بسیاری در زمینه صنایع دستی و تنوع قومیتی در استان وجود دارد که فرصت فوق العاده ای است.

این مسئول ادامه داد: بحث خانواده بحث ملی است و همه تشکل ها و احزاب می توانند در این زمینه همفکری کنند و برای تحکیم آن اقدام کنند، طرح ما زمینه لازم را برای این موضوع با سکانداری مدیران ارشد فراهم می کند.

او توضیح داد که تدوین طرح بر عهده انجمن جامعه شناسی ایران و اجرای آن توسط دفاتر این انجمن در هر استان با همکاری امور بانوان و خانواده استانداری است.

طرح ملی گفتگوی خانواده، مشتمل بر ۲ مرحله اجرایی است که در گام اول، یک کارگاه تسهیل گری و مسئله یابی مشارکتی با حضور نمایندگان سازمان های مردم نهاد، موسسات و فعالان اجتماعی ذیربط در حوزه خانواده برگزار می شود و گواهی شرکت در کارگاه برای تسهیل گران صادر خواهد شد.

گزارش و برآیند نهایی این مرحله در قالب یک کتاب که شامل مستندات فعالیت اعضای آن بوده چاپ و تحویل انجمن جامعه شناسی و نهاد معاونت زنان خواهد شد.