در جلسه امروز هیئت وزیران به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، گزارش معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور از دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی ۴۰ سال درخصوص تحولات جامعه زنان ایران در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرارگرفت 


در جلسه امروز هیئت وزیران به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، گزارش معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور از دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی ۴۰ سال درخصوص تحولات جامعه زنان ایران در حوزه‌های مختلف از قبیل آموزش و پژوهش، سلامت و بهداشت، امور اقتصادی و معیشتی، خانواده، مشارکت سیاسی و مدنی، ورزش و فرهنگ و ارتباطات مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ابتدای جلسه، دکتر جهانگیری ضمن تبریک سالروز ولادت صدیقه طاهره، حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن به عموم زنان، دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت زنان را بزرگ و با اهمیت توصیف کرد.

وی افزود: تحولات در عرصه آموزش و پژوهش شامل رشد میزان باسوادی و کاهش فاصله باسوادی زنان روستایی با زنان شهری، کاهش نرخ بازماندگی از تحصیل، افزایش تعداد تحصیل­‌کردگان دانشگاهی، عرصه بهداشت و سلامت شامل افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و عرصه اقتصاد و معیشت شامل افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان و افزایش ضریب نفوذ بیمه، همچنین افزایش مشارکت سیاسی زنان از جمله این دستاوردهاست.

معاون اول رییس ­جمهور ضمن تشکر از دستگاه‌هایی که در سطوح مدیریتی از زنان استفاده کرده اند، به افزایش بهره مندی از زنان در پست های مدیریتی تأکید و این اقدام را گامی مهم در ترویج شایسته سالاری ذکر کرد.

براساس گزارش معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهور، میزان باسوادی زنان در ۴۰ سال اخیر با رشد ۲/۴ برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۳ درصد و اکنون این میزان به ۹۵/۸ درصد رسیده است و از هر ۱۰ زن ایرانی ۱۸ ساله و بالاتر، ۱/۶ آنان دارای تحصیلات عالی هستند.

آمار نشان می دهد، میزان امید به زندگی در زنان ایرانی، از ۵۶/۲ درصد در سال ۱۳۵۵، به ۷۵/۵ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. همچنین میزان مرگ و میر مادران در هر یکصد هزار زایمان زنده کاهش چشمگیری داشته؛ به طوری که این میزان از ۹۱ درصد در سال ۱۳۶۷، به ۱۸/۱ درصد تا سال ۱۳۹۵ تنزل پیدا کرده است.

گزارش معاونت امور زنان و خانواده در ادامه، با مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، به رشد ضریب نفوذ بیمه تأمین اجتماعی در بین زنان شاغل از ۱۲/۵ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۷۷/۴ درصد در سال ۱۳۹۵ اشاره دارد. همچنین طی سال­های مذکور، درصد شاغلان عالی رتبه در ایران، از ۳/۳ درصد به ۱۷/۳ درصد رسیده است.

در حوزه خانواده نیز شاهد رشد ۳۹ درصدی ضریب نفوذ بیمه تأمین اجتماعی در بین زنان خانه دار و رشد ۵ درصدی این ضریب در بین زنان سرپرست خانوار هستیم.

گزارش فوق در ادامه، به مقایسه میزان مشارکت سیاسی و مدنی زنان قبل و بعد از انقلاب پرداخته است. این مقایسه، نشان می‌دهد میزان زنان داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی طی ۱۰ دوره از ابتدا تاکنون، ۲۱ برابر رشد داشته است. همچنین تعداد نمایندگان زن شورا‌های اسلامی شهر و روستا طی سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۶ با ۳ برابر رشد و سهم نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی طی سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۴ با ۴/۵ برابر رشد همراه بوده است. افزایش تعداد سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه زنان و خانواده از ۵۵ سازمان در سال ۱۳۷۵ به ۲ هزار و ۷۲۲ سازمان در سال ۱۳۹۶، از دیگر موارد مورد اشاره در گزارش مذکور است.

در حوزه ورزش زنان نیز، آمارها حاکی از افزایش حوزه های فعال در این حوزه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. تعداد حضور زنان در ورزش های قهرمانی، از ۷۶ هزار و ۹۵۲ نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است.