معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت:انقلاب اسلامی تاثیر مثبتی در حضور آزادانه زنان در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی داشته است. 



معصومه ابتکار،معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده شامگاه شنبه در نخستین دوره مطالعات زنان در سالن اجتماعات دانشگاه ادیان و مذاهب با تاکید بر افزایش آمار زنان باسواد کشور در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد زنان شهرنشین و ۷۰ درصد زنان روستایی باسواد هستند درحالی‌که قبل از انقلاب این آمار بسیار نگران‌کننده بود.

وی با تأکید بر تأثیر مثبت انقلاب اسلامی در حضور آزادانه زنان در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی افزود: با نگاه مردم‌سالارانه، امام راحل بستر لازم برای فعالیت‌های اجتماعی زنان در جامعه فراهم شده و از این طریق نیز حجم و کمیت موفقیت‌های علمی، مدیریتی، سیاسی و غیره زنان هرسال بیشتر شده است،افزایش بی‌سابقه آمار تحصیل‌کردگان دانشگاهی از دستاورد‌های مهم انقلاب در مورد زنان است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برخی مشکلات پیشِ‌روی فعالیت پویاتر بانوان در جامعه را مدنظر قرار داد و عنوان کرد: باوجود تلاش‌های صورت‌گرفته همچنان وضعیت فعالیت بانوان در برخی از عرصه‌های اجتماعی با موانعی جدی روبه‌رو است، رفع موانع پیشِ‌روی زنان و خانواده از اهداف بلند دولت است.

وی مسئله تقابل بین وظایف مادری، همسری زن با اشتغال و فعالیت‌های اجتماعی آن را مورد توجه قرار داد و افزود: وظیفه حساس خانواده و مادری نباید فدای فعالیت‌های اجتماعی و اشتغال زنان شود، مجلس شورای اسلامی بر کاهش این آسیب در سال‌های گذشته قدم‌های مثبتی برداشته است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: ورزش یکی از جلوه‌های حضور موفق زنان در سال‌های اخیر است، یک‌سوم مدال‌های بین‌المللی و جهانی به‌دست‌آمده در عرصه ورزش کشور توسط بانوان و زنان کسب شده است.

ابتکار ادامه داد: خانواده در اسلام به‌عنوان یک اصل مهم مورد توجه بوده و حضور زنان در اجتماع نیز باید تابعی از این اصل بوده و بنیان خانواده صدمه‌ای وارد نکند، آن چیزی که امروز در مورد زنان احساس می‌شود ایجاد بستر‌های لازم برای فعالیت مثبت زنان در اجتماع بدون آسیب رسیدن به بنیان خانواده و وظایف دیگری زنانگی است. مجلس شورای اسلامی در حال تدوین طرح‌هایی برای مقابله با خشونت علیه زنان و دیگر معضلات احتمالی حضور زن در اجتماع است.

ابتکار گفت: طلاق یکی از آسیب‌های جامعه امروز است، مجلس شورای اسلامی در حمایت از زنان در برابر این آسیب نیز لوایحی را در دستور کار خود قرار خواهد داد و این در حالی است که تبدیل‌شدن زن به کالا و روابط آزاد بین دو جنس یکی از چالش‌های دنیای امروز در کشور‌های غربی است.